Kobiety powinny spotykać się z przyjaciółkami przynajmniej dwa razy w tygodniu. Dla zdrowia.

Badanie przeprowadzone przez grupę naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, ujawniło, co powinna robić kobieta, żeby poprawić samopoczucie we wszystkich aspektach swojego życia. Odkryto, że idealnie byłoby, gdyby kobiety mogły swobodnie spotykać się w gronie przyjaciółek co najmniej dwa razy w tygodniu.

O badaniu

Robin Dunbar, uznany psycholog i szef  badania, poinformował, że ogólny stan zdrowia i samopoczucie kobiet są lepsze, gdy spotykają się z czterema najlepszymi przyjaciółkami, dwa razy w tygodniu, i „robią wspólnie różne rzeczy”.

Według badań lista „rzeczy” obejmuje między innymi – rozmowy na  “wszystkie” tematy, smaczne jedzenie, delektowanie się delikatnym alkoholem, wspominanie i plany na przyszłość.

Korzyści obejmowały szybszy czas powrotu do zdrowia po chorobie, silniejszy układ odpornościowy, obniżenie poziomu lęku i zwiększenie poziomu wewnętrznego zadowolenia, co sprawia, że ​​kobiety czują się ogólnie lepiej.

„Częstotliwość spotkań – dwa razy w tygodniu – ustaliliśmy, zakładając, że jest to ilość czasu, którą zazwyczaj spędzamy z najbliższymi przyjaciółmi czy krewnymi” – powiedział dr Robin Dunbar w The Huffington Post. „Dla obu płci (nie ma tu zaskoczenia) posiadanie dużej, dobrze zintegrowanej społeczności, ma znaczący wpływ na zdrowie fizyczne i emocjonalne. Ludzie z większymi i / lub bardziej zintegrowanymi sieciami bliższych i dalszych znajomych, cierpią na mniej chorób, szybciej zdrowieją po operacjach,  żyją dłużej, a nawet ich dzieci mają szansę na szczęśliwsze życie.”

Większość kobiet nie wychodzi często z przyjaciółkami

Naukowcy zauważyli również, że tylko 2 na 5 kobiet może spotykać się z przyjaciółkami raz w tygodniu, a jeszcze rzadziej, jeśli mają rodzinę.

Badanie dotyczyło również jakości interakcji z przyjaciółmi, w zależności od liczby osób i spędzonego czasu. Średnio kobiety poświęcają mniej niż połowę swojego czasu na pielęgnowanie bliskich przyjaźni.

Śmiech jest najlepszym lekarstwem

Badanie wykazało, że najlepsza interakcja kobiet jest wtedy, gdy zabawnie komentują rzeczywistość, żartują i mówią o rzeczach, które sprawiają, że się śmieją, niemniej rozmiar grupy również pozostaje nie bez znaczenia.

Śmiech w małych grupach jest najbardziej optymalny. Bo kiedy grupa jest większa niż 5 osób, mniej prawdopodobne są śmieszne sytuacje, które generują niezbędne endorfiny dla szczęścia i dobrego samopoczucia. Z tego powodu zaleca się spotykać w grupie maksymalnie czterech przyjaciół.

Czy istnieje nauka o kobiecych przyjaźniach?

„Badania pokazują, że kobiety, [prawdopodobnie] bardziej niż mężczyźni, powinny utrzymywać więzi przyjaźni. Zwiększa to poziom serotoniny i oksytocyny, hormonu szczęścia”, mówi Alisa Ruby Bash, PsyD, LMFT. Badania na Uniwersytecie Stanford zdają się to potwierdzać, podobnie jak badanie UCLA pokazujące, że w okresach stresu, kobiety nie tylko doświadczają dążenia do walki lub ucieczki, lecz także uwalniają dla równowagi oksytocynę.

Utrzymywanie więzi przybiera na znaczeniu kiedy jesteśmy starsi, jak twierdzi dr Bash. „Jesteśmy bardziej zajęci, mamy więcej obowiązków” – mówi. „Spotykanie się z przyjaciółmi, wśród których możemy być całkowicie sobą, bez presji z zewnątrz, sprawia, że ​​czujemy się ważni, zauważeni i zaspakajamy potrzebę przynależności.”

Podróżuj z przyjaciółkami na zdrowie!

Sprawdź mój post: Podróżowanie z dziewczynami może sprawić, że będziesz zdrowsza (link: https://www.creativehealthyfamily.com/traveling-with-girlfriends/). Tak! powinniśmy również spędzać urlop z naszymi koleżankami! Będziesz pozytywnie zaskoczona ilością badań na ten temat. Zawsze miło jest wiedzieć, że nasze uczucia i dobre samopoczucie są wspierane przez naukę. Teraz masz zasadny powód, aby zarezerwować wycieczkę!

Więcej na dobrewiadomosci.net.pl/29988-kobiety-powinny-spotykac-sie-z-przyjaciolkami-przynajmniej-dwa-razy-w-tygodniu-dla-zdrowia/

Źródło: creativehealthyfamily.com

Tłumaczenie i foto: dobrewiadomosci.net.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.