W Świątnikach i Zielonkach kiermasz, w Jerzmanowicach i Mogilanach – żywa szopka

W przedświąteczny weekend mogliśmy poczuć już bożonarodzeniowy nastrój.

Wydarzenie w Świątnikach Górnych przygotował tamtejszy Urząd Miasta i Gminy. Mieliśmy do czynienia nie tylko z możliwością zakupu tradycyjnych dekoracji świątecznych, ale także z dodatkowymi atrakcjami. Wszystko zaczęło się jeszcze w piątek, 17 grudnia od pokazu ogniowego „Historia jednej miłości” – pokaz tańca oraz żonglerki tańcem zachwycił zebranych przy w alejkach w pobliżu świątnickiego urzędu. W ubiegły weekend nie zabrakło też m.in. występów Teatru po latach, czy animacji dla dzieci.

Niedzielne wydarzenie z Jerzmanowic było relacjonowane było szeroko w lokalnych i ogólnopolskich. Razem z wystawcami, kolędnikami z Czubrowic i Racławic, Fundacją „Z miłości do zwierząt” w „jerzmanowickim Betlejem” kolędowały władze gminne wraz z powiatowymi i wojewódzkimi. Organizatorami była Gmina Jerzmanowice-Przeginia, a sama tradycja prawdziwej szopki (z kucami, wiebłądem itd) jest krótka – trzyletnia, jednak słychać o niej coraz szerzej. Można ją oglądać w centrum Jerzmanowic do 27 grudnia.

Również w niedzielę w Zielonkach przez siedem godzin trwał Zielonecki Jarmark Bożonarodzeniowy. Na parkingu przy Urzędzie Gminy można było kupić ozdoby świąteczne, ceramikę, prezenty, skosztować lokalnego jedzenia. Odbyły się ponadto występy Herodów z Zielonek czy kolędowanie razem z Orkiestrą Dętą Wola z Woli Zachariaszowskiej. Przygotowano również akcję „Wyślij Życzenia”.

Żywe zwierzęta, jednak te polskie, tradycyjnie można oglądać w Mogilanach. Dotychczasowe Warsztaty Świąteczne dla dzieci zastąpiła Żywa Szopka i kolędowanie razem z lokalnymi władzami, kapelą regionalną i… Świętym Mikołajem. Inaczej niż w pozostałych gminach organizatorem nie był  urząd gminy, lecz tradycyjne spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie „Dla Naszej Gminy Mogilany”.
Komentarze

Podkrakowskie.info

Ten portal możesz tworzyć razem z nami! Masz ciekawe ℹ️ info, 📆 wydarzenie, czy 🖼 zdjęcie? ⤵️ Wyślij na adres: redakcja@podkrakowskie.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.