„Zjednoczona” prawica się kłóci, a miliony euro zagrożone
Radio Kraków usuwa wypowiedź wicemarszałka Urynowicza, że uchwałę „anty LGBT+” trzeba unieważnić, a daje wywiad marszałka Kozłowskiego, że „nie ma powodu, by robić nerwowe ruchy”.
Małopolskie (a więc także gminom powiatu krakowskiego) grozi zamrożenie funduszy europejskich. Wszystko przez uchwałę Sejmiku Województwa w sprawie „sprzeciwu wobec wprowadzania ideologii LGBT do wspólnot samorządowych”. Komisja Europejska wzywa do jej uchylenia, a zarząd województwa kłóci się wewnątrz jaką decyzję podjąć.
Przedstawiciele Porozumienia Jarosława Gowina (tą partę reprezentuje w Zarządzie województwa wicemarszałek Tomasz Urynowicz) – choć sami głosowali za uchwałą „anty LGBT+” nawołują teraz do wycofania się z niej. Dziś rano wicemarszałek nawet gościł w Radiu Kraków i prezentował taki przekaz. Niestety, pozostał tylko link do audycji, ponieważ sama rozmowa została skasowana (https://www.radiokrakow.pl/audycje/tomasz-urynowicz-zdecydowanie-postuluje-uniewaznienie-deklaracji-anty-lgbt). Publiczny nadawca natomiast promuje rozmowę z marszałkiem województwa Witoldem Kozłowskim, w której ten uspokaja mieszkańców i każe czekać na decyzje z centrali (https://www.radiokrakow.pl/audycje/witold-kozlowski-nie-ma-powodu-zeby-dzisiaj-robic-nerwowe-ruchy). Zwolennikiem takiego podejścia jest także drugi z wicemarszałków, Łukasz Smółka.
Wiele mediów zajęło się tematem konfliktu w tej sprawie. Prorządowy portal wPolityce.pl zamieścił (i nie usunął) rozmowę z wicemarszałkiem Urynowiczem i ten powtarza słowa o wycofaniu się z tej uchwały: – Na pewno w interesie mieszkańców Małopolski jest to, żeby środki trafiły do Małopolski. To jest rzecz najważniejsza. Z kolei „Gazeta Wyborcza” publikuje np. wypowiedź byłego marszałka województwa, Jacka Krupy (Koalicja Obywatelska), w której ten liczy, że uchwałę uda się uchylić. – To polityczna hucpa przygotowana na polecenie, które nadeszło z góry, od kierownictwa PiS. Ale chyba nikt sobie nie zdawał sprawy, jakie to pociągnie konsekwencje dla Małopolski i jej mieszkańców – podkreśla Krupa.
Dzisiaj zarząd ma się kolejny raz dyskutować na ten temat. Prawnicy urzędu marszałkowskiego analizują możliwość odparcia argumentów Komisji Europejskiej tak, by z homofobicznej deklaracji nie trzeba było się wycofywać.
Komentarze