Truciciele Skawiny powinni zostać zamknięci.

Nie raz byłam w Skawinie i tam się wieczorami nie da oddychać. Powietrze jest straszne, czuć plastik, paloną gumę. Tego nie da się opisać. Te zakłady, którym udowodniono zanieczyszczanie powietrza w Skawinie i okolicach powinny zostać zamknięte. Na początek na 2 tygodnie. Może wtedy zaczną na poważnie traktować mieszkańców. 

Podkrakowskie.info: Odważna deklaracja. Chce Pani zamykać największe zakłady w okolicy Skawiny?

Alicja Szczepańska:  Jeśli nic innego nie pomaga a sami truciciele nie czują presji aby coś zmienić to tylko taka groźba mogłaby coś zmienić

Podkrakowskie.info: Według Pani jest aż tak źle?

Alicja Szczepańska: Jest bardzo źle. Fatalnie. Protesty mieszkańców Skawiny nie wzięły się z niczego. Ostatni raport naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego tylko potwierdził to o czym wszyscy wiedzieli – że powietrze w Skawinie to syf i pół tablicy Mendelejew. Umieralność w Skawinie i okolicach na nowotwory jest dużo wyższa od średniej. Liczby nie kłamią – mieszkańcy Skawiny umierają bo są truci. Oddychają fatalnym powietrzem a urzędnicy WIOŚ i Wojewody bezradnie rozkładają ręce. 

Podkrakowskie.info:  Według stron internetowych pokazujących stan powietrza, w Krakowie w ostatnich dniach notujemy dobre powietrze w porównaniu z okolicznymi gminami. 

Alicja Szczepańska: I to jest zasługa całkowitego zakazu paleniem węglem i drzewem. Oczywiście do pełnego sukcesu droga daleka – pozostają zanieczyszczenia powstałe ze spalin samochodowych, trują gminy ościenne. Ale tylko radykalne działania mogą przynieść poprawę. Nie mamy czasu na pół środki. Chodzi o nasz życie i życie naszych dzieci. 

Podkrakowskie.info: Kandyduje Pani w wyborach. Czy nie jest tak że po zakończeniu kampanii zapomni Pani o problemie Skawiny

Alicja Szczepańska: Jako radna Krakowa niewiele mogę. Jako poseł już całkiem sporo. Ale obecny stan , to wszystko co się dzieje w Skawinie bierze na siebie wojewoda Piotr Ćwik. To on sam i podległe mu służby prowadzą pozorowane działania aby tylko nie „skrzywdzić” zakładów które trują mieszkańców. Dwaj najwięksi truciciele mieli przeprowadzić hermetyzację swoje linie technologiczne, minęło ponad 1,5 roku i jakoś nie słychać aby cokolwiek działo się w tym temacie. A takich przykładów kiedy oszukuje się mieszkańców jest więcej. I oszukują zarówno truciciele jak i urzędnicy. 

Podkrakowski.info: Wierzy Pani , że dramat mieszkańców Skawiny  się skończy?

Alicja Szczepańska: Nie wierze aby obecna władza  chciała pomóc mieszkańcom. Nie z tym wojewodą, nie z tą ekipą.

Podkrakowskie.info: Odważna wypowiedz.

Alicja Szczepańska: Taka jestem. Nie idę na kompromisy. W końcu hasło mojej kampanii to charakterna babka.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.