O „Czystym Powietrzu” z mieszkańcami gminy Słomniki

We wtorek 19 lutego w Słomnikach odbyły się konsultacje w sprawie programu Czyste Powietrze oraz pokazy efektywnego palenia w piecach.

We wtorek 19 lutego odbyły się całodzienne konsultacje dla osób zainteresowanych dofinansowaniem do wymiany  pieca, docieplenia domu i montażu odnawialnych źródeł energii. Konsultacji udzielała pani Anna Synowiec, doradca energetyczny Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Spotkanie zgromadziło bardzo wielu mieszkańców naszej gminy, którzy przez cały dzień mogli korzystać z porad i wskazówek, jakie są zasady udzielania dofinansowania, jakie trzeba zgromadzić dokumenty, jak wypełnić wniosek.

Program rządowy „Czyste Powietrze”, realizowany jest za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz na termomodernizacji budynków jednorodzinnych, by efektywnie zarządzać energią. Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami domów jednorodzinnych lub osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego. Program Priorytetowy Czyste Powietrze to możliwość uzyskania wsparcia finansowego m.in.  na: wymianę starego kotła grzewczego (warunek konieczny), docieplenie domu, wymianę okien i drzwi czy instalację odnawialnych źródeł energii (w formie preferencyjnej pożyczki).

Minimalny koszt realizowanego projektu to 7 tys. zł, maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja to 53 tys. zł. Właściciele domów, których dochody są najniższe (do 600 zł dochodu/osobę) otrzymają do 90 proc. dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu. Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 000,00 zł.Dotacje nie będą stanowiły przychodu podlegającego opodatkowaniu. Pożyczki mogą być udzielane na okres do 15 lat z preferencyjnym oprocentowaniem, które na dzień dzisiejszy wynosi 2,4 proc.

Kontakt:

infolinia (czynna w godzinach 8.00-15.00):  502 073 066,  12 422 94 90 wew. 2, e-mail: czyste.powietrze@wfos.krakow.pl

Doradca energetyczny w powiecie krakowskim – Anna Synowiec

tel. 515 493 106, anna.synowiec@wfos.krakow.pl

Obok konsultacji dotyczących programu Czyste Powietrze na parkingu przed Urzędem Miejskim w Słomnikach odbyły się pokazy efektywnego palenia w piecach tradycyjnych i na ekogroszek. Przeprowadziło je Mobilne Laboratorium POLONES w Krakowa, które przeprowadziło poglądową lekcję palenia w piecach, m.in. w taki sposób, by ograniczyć maksymalnie zadymienie. Przyczepa ekspozycyjna wyposażona była m.in. w dwa kotły (moduł I „przyczyny” niskiej emisji, moduł II „ograniczenie” niskiej emisji) o różnym stopniu zaawansowania technologicznego opomiarowane tak, aby móc pokazać ilość ciepła uzyskiwaną podczas spalania różnych materiałów (np. paliwa kopalne, drewno, odpady), a także ilość szkodliwych związków chemicznych w spalinach emitowanych do atmosfery podczas spalania konkretnego materiału. Na przyczepie znajdowała się także pompa ciepła typu powietrze–woda obrazująca ogrzewanie budynków z możliwością zaprezentowania na miejscu (moduł III „likwidacja” niskiej emisji).

Żródło: www.slomniki.pl/index.php/wydarzenia/1783-o-czystym-powietrzu-z-mieszkancami-gminy-slomniki

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.