Katarzyna Stadnik: Zmienić przyzwyczajenia w dobre nawyki

Od kilku tygodni Katarzyna Stadnik, radna powiatu powiatu krakowskiego z Wielkiej Wsi organizuje warsztaty dla wielkowiejskich klubów seniora o oszczędzaniu energii (ciepła, prądu, wody). Cieszą się one dużą popularnością (uczestniczyło w nich ponad 150 seniorów). W spotkaniach uczestniczyli mieszkańcy Modlnicy, Giebułtowa, Będkowic, Modlniczki, Wielkiej Wsi, Bębła, a najbliższych tygodniach będą to kolejne miejscowości. Uczestnicy mają okazję uczestniczyć w warsztatach, wysłuchać prelekcji połączonej z prezentacją, ale także sprawdzają działanie watomierza, kamery termowizyjnej, empirycznie poznają zasadę tworzenia się smogu.

Dbałość o środowisko naturalne, oszczędność pieniędzy, czy racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi, to tylko wybrane korzyści płynące z oszczędzania wody, prądu i ciepła. Rosnące ceny energii oraz trudności z dostępem do opału skłoniły wielu z nas do poszukiwania oszczędności.  Tymczasem zmiana przyzwyczajeń związanych z użytkowaniem energii pozwala na ograniczenie koszty zużycia nawet o 30%!

Jak mogę oszczędzać energię?

Oszczędzanie energii to przede wszystkim obniżenie kosztów, ale także dbałość o środowisko. Mówiąc o energii mamy na myśli m.in.: energię elektryczną, ciepło wytwarzane w celu ogrzania domów, a także wodę. Oszczędzanie energii może być naprawdę proste. Aby zmniejszyć jej zużycie wystarczą małe gesty, a szybko zauważymy rezultaty w portfelach.

W Polsce zdecydowana większość energii elektrycznej wytwarzana jest w elektrowniach zasilanych węglem kamiennym lub brunatnym. Według Polskich Sieci Energetycznych,  jedynie ok. 14% wytworzonej energii pochodziło z odnawialnych źródeł. Oznacza to, że im więcej energii zużywamy, tym bardziej zanieczyszczamy powietrze.

Aby obniżyć koszty, niekiedy wystarczy zmiana przyzwyczajeń. Gaszenie światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, to oczywista sprawa. Kolejna rzecz, której warto się przyjrzeć, to wybór najkorzystniejszej taryfy na dostarczanie energii elektrycznej. Najpopularniejsza taryfa, czyli G11 gwarantuje stałą cenę o każdej porze dnia. Tymczasem taryfa G12 oferuje niższe ceny w nocy i między godziną 13 a 16. Warto więc zastanowić się, czy jesteśmy w stanie prać, włączać zmywarkę i prasować w określonych porach, kiedy prąd jest tańszy. Dostępne są też zniżki weekendowe (np. taryfa G12w).

Czy można zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Obniżenie temperatury tylko o 1 °C to około 5% oszczędności. Warto zwrócić uwagę, że niska temperatura jest lepsza zarówno dla zdrowia, jak i dla portfela. Dla snu 19 °C to optymalna temperatura, w innych pomieszczeniach 20-21 °C. Podstawą właściwego przygotowania do sezonu grzewczego jest odsłonięcie i odpowietrzenie grzejników. Warto również pamiętać o maksymalnym odsłonięciu okien w dzień, zaś w nocy o zasłonięciu żaluzji, zasłon lub rolet. Krótkie firany również będą sprzyjały rozprzestrzenianiu się ciepła. W sezonie grzewczym warto zadbać o to, by drzwi od poszczególnych pomieszczeń i klatek schodowych były zamykane. Na czas, w którym nie ma nikogo w domu, warto przykręcić ogrzewanie (nie wyłączając całkowicie). Duże różnice temperatur w sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach np. między salonem, a garażem będą niekorzystanie wpływały na gospodarowanie ciepłem.

Czy ładowarki w gniazdku zużywają prąd?

Mimo, iż zużycie energii przez nowoczesne ładowarki pozostawione w gniazdku jest niewielkie, to nie warto tego robić. Rocznie taka ładowarka zużyje od 2 do 4 zł, ale ze względów bezpieczeństwa warto ją zawsze odłączać. Wyłączanie zasilaczy TV i odłączanie ładowarek po zakończeniu pracy z komputerem, to także dobre rozwiązanie. Tu świetnie sprawdza się listwa z wyłącznikiem. Warto podkreślić, że w urządzenia pozostawione w trybie uśpienia stand-by również pobierają energię.

Którędy ucieka najwięcej ciepła?

Okazuje się, że przez okna ucieka najwięcej ciepła z domu. Dobre uszczelki i sprawny system domykania okien, to kluczowe elementy kontrolowania strat ciepła. Warto też zainwestować w okna dwu lub trzyszybowe. Co istotne pomieszczenia, w których przebywamy powinny być dobrze przewietrzane. Szczególnie jeśli w sezonie grzewczym po tzw. dniach smogowych kiedy poprawia się jakość powietrza. Przed każdym planowanym wietrzeniem, dobrą praktyką jest „przykręcenie” grzejników. Najlepiej zakręcić zawory na ok. 10 minut przed wietrzeniem. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych strat ciepła. Podczas chłodnych dni lepiej wietrzyć krótko, a intensywnie. Energia cieplna zakumulowana w ścianach, podłodze, stropie czy meblach szybko przywróci nam dawny komfort termiczny. Nie należy doprowadzać do zbytniego wychłodzenia pomieszania, spowoduje to zwiększony pobór ciepła przy uruchomieniu ogrzewania, a tym samym większe koszty. Zamiast uchylenia okna należy otworzyć ja na oścież na kilka minut.

Co ciekawe – innym „złodziejem” ciepła są tarasy i balkony. Warto je dobrze zaizolować.

Świeć przykładem, nie marnuj światła

Maksymalne wykorzystanie oświetlania dziennego, to bardzo cenne rozwiązanie. Okno dachowe nad klatką schodową, czy przeszklenie na drzwiach wejściowych to rozwiązania, dzięki którym nie trzeba każdorazowo włączać światła.  Nawet postawienie mydelniczki w kuchni, gdzie dociera światło dzienne to świetne rozwiązanie, bo każdy z domowników przynajmniej raz dziennie, nie pójdzie do łazienki, żeby umyć ręce. Zatem nie włączy światła na kilka minut. Warto tez pamiętać o tym,  aby lodówka była ustawiona z dala od źródeł ciepła np. piekarnika, a także by była regularnie rozmrażana. Nawet o 100% mogą się zwiększyć koszty, jeśli w zamrażarce mamy około 7 mm szronu. Rozmrażając potrawy, pamiętajmy aby to robić w lodówce. Wówczas chłód rozmrażanej potrawy ochłodzi lodówkę.

Woda ma potencjał

Co do zasady należy korzystać tylko z takiej ilości ciepłej wody użytkowej, jaka jest nam faktycznie potrzebna. Warto zatem zrezygnować z długich kąpieli w wannie na rzecz szybkiego prysznica. O zakręcaniu wody podczas mycia zębów, chyba nikomu nie trzeba przypominać. Warte uwagi są tzw. parlatory, zbudowane z sitka o niewielkich oczkach. Mocuje się go na końcu wylewki. Za jego pomocą następuje napowietrzanie wody. Ograniczają one wypływ wody od około 20 do 60 %. W baterii umywalkowej perlator ogranicza przepływ wody nawet do 1,2 litra na minutę! Koniecznie trzeba pamiętać o regularnym sprawdzaniu sitek wewnątrz elementu. Jeśli kamień zdążył się już nagromadzić, należy go wyczyścić.

Innym istotnym elementem jest podgrzewanie wody, warto tu zadbać o to by niepotrzebnie nie grzać jej, aby następnie studzić, przez dopływ zimnej wody. 55 °C powinno w zupełności wystarczyć.

Czasami konieczna jest inwestycja

Czasami potrzebna jest niewielka inwestycja, ale bywa i tak, że konieczne są większe nakłady finansowe. Aby znacząco obniżyć koszty energii , konieczne jest wykonanie audytu energetycznego budynku. Dzięki niemu wiemy, czy konieczna jest termomodernizacja budynku. Montaż instalacji fotowoltaicznej, kolektorów słonecznych i innych urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, to gwarancja znaczących oszczędności. I tu warto skorzystać z pomocy gminnych ekodoradców, którzy pomogą w doborze dofinansowania. Klasycznym już przykładem szukania oszczędności energii jest niezmiennie montaż oświetlenia i sprzętu energooszczędnego. Tu możemy zaoszczędzić ponad 1000 zł. rocznie.

Komentarze

Podkrakowskie.info

Ten portal możesz tworzyć razem z nami! Masz ciekawe ℹ️ info, 📆 wydarzenie, czy 🖼 zdjęcie? ⤵️ Wyślij na adres: redakcja@podkrakowskie.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.