Co oznacza rządowy „ład”?
Rządzący mają problem z „ładem”. Nie tylko z nazwą (miał być nowy, a jest polski) i poparciem (część posłów prawicy się sprzeciwia). Problem jest przede wszystkim z tym kto za to zapłaci?!
Stowarzyszenia polskich miast opublikowały przelicznik NaTwojKoszt.pl, którym pokazuje, ile mniej pieniędzy będą miały nasze gminy. Kto straci najwięcej i na czym oparto wyliczenia?
Sprawą z punktu widzenia naszego powiatu zajął się radny powiatu Grzegorz Małodobry (Koalicja Obywatelska). Zastrzegł on, że nie można mówić o obniżce obciążeń dla mieszkańców, bo rząd wprowadził już kilkadziesiąt nowych lub wyższych podatków.
– Dodatkowo w tym samym nowym ładzie bardzo mocno wzrosną opłaty dla przedsiębiorców, co znów wiążę się ze wzrostem cen usług i produktów. Wiemy, też oczywiście o ogromnym wzroście opłat za gaz, wodę, prąd, czy drastycznym wzroście wywozu odpadów – dodaje Małodobry.
Ponadto korzystając z symulacji Unii Metropolii Polskich i Związku Miast Polskich pokazuje jakie straty w budżetach poniosą poszczególne gminy.
Najwięcej stracą Zielonki (-14,28 mln zł), Skawina (-13,78 mln zł) i Zabierzów (-13,08 mln zł). Duże uszczuplenie budżetu czeka również Krzeszowice (-9,52 mln zł), Mogilany (-7,30 mln zł) i Wielką Wieś (-6,85 mln zł). Straty odczują wszystkie samorządy, nawet te już mające małe budżety, jak Igołomia-Wawrzeńczyce (-1,4 mln zł), czy Sułoszowa (-1,11 mln zł).
Szczegółowe wyliczenia dostępne w poście radnego TUTAJ. Szacunek opiera się na średnim ubytku w PIT, podanym przez Ministerstwo Finansów w OSR projektu ustawy (26,8%). Odnosi się do planowanej na 2021 r. kwoty udziałów w PIT, podanej wszystkim JST przez Ministra Finansów do planowania budżetu na rok 2021.
Radny podsumowując podkreśla, że to samorządy są najbliżej nas i odpowiadają za wiele istotnych dla nas spraw.
– Co Nas czeka? Będzie drożej (już dziś mamy największą inflację od ponad 20 lat) i będzie centralnie, jak za PRL, decyzje lokalnie podejmowane, nie będą miały żadnego znaczenia… – pisze Grzegorz Małodobry.
Komentarze