Czy będzie Metropolia Krakowska? Rozmowa z Grzegorzem Małodobrym

14 lipca Senat przyjął projekt ustawy metropolitalnej dla Krakowa, która pozwoliłaby przekształcić Stowarzyszenie Metropolia Krakowska w związek metropolitalny. Ustawa stwarza nowe możliwości dla miasta i 14 gmin ościennych, a jedną z korzyści jej uchwalenia byłyby dodatkowe wpływy do budżetu tych gmin. By weszła w życie, niezbędna jest akceptacja Sejmu i podpis prezydenta. Zachęcamy do lektury rozmowy z Grzegorzem Małodobrym, radnym powiatu krakowskiego i jednym z inicjatorów ustawy.

Podkrakowskie.info: 14 lipca Senat przyjął projekt krakowskiej ustawy metropolitalnej, której był Pan jednym z autorów i inicjatorów. Czy to potrzebne przepisy i co one mogą wnieść dla mieszkańców gmin wokół Krakowa? 

Grzegorz Małodobry: Rozmowa o ustawie metropolitalnej w tej pierwszej warstwie dotyczy środków finansowych, które dzięki niej będą do dyspozycji samorządów na poprawę usług i polityk samorządowych. Mowa nawet o ponad 360 milionach złotych rocznie do dyspozycji samorządów. Ale nie tylko finanse są najważniejsze, mówimy również o narzędziu koordynacji, nie realizuje tego żaden szczebel samorządu. Gminy pod Krakowem nie mogą nic zrobić w Krakowie, jak i Kraków nie może nic zrobić poza swoimi granicami. Dziś sama komunikacja aglomeracyjna to koszty w wysokości około 45 mln złotych dla gmin istniejącego Stowarzyszenia Metropolia Krakowska.

Jakie Gminy wejdą w skład związku metropolitalnego przyjętego Senacką ustawą?

Grzegorz Małodobry: Zgodnie z ustawą to 14 gmin okalających Kraków z powiatów krakowskiego i wielickiego oraz stolica województwa Kraków, dokładnie te które tworzą Stowarzyszenie Metropolia Krakowska.

Czy to nie za mało? Może więcej gmin nie powinno dostać takiej możliwości?

Grzegorz Małodobry: O tym będą decydować już władze związku metropolitalnego w postaci wójtów, burmistrzów oraz Prezydenta Miasta Krakowa. Ja osobiście będę namawiał już po faktycznym powstaniu związku o przyjęcie gmin: Krzeszowice, Skała, Iwanowice, Słomniki oraz Jerzmanowice-Przeginia, które jak najbardziej spełniają standardy współpracy metropolitalnej.

Mieszkańcy mało wiedzą o tym czym jest taki związek. Jakie zadania powinien realizować związek metropolitalny?

Grzegorz Małodobry: Najważniejszym powinna być zbiorowa komunikacją aglomeracyjna, z jednej strony zwiększy jakość usługi dla mieszkańców, a z drugiej zmniejszy korki w okolicach Krakowa. Kolejnymi zadaniami powinna być koordynacja inwestycji ponad gminnych oraz ochrona środowiska w postaci standardów wymiany źródeł ciepła i tworzenia lokalnej zeroemisyjnej energetyki.

Jak przebiegały prace nad ustawą, kto przy niej pomagał?

Grzegorz Małodobry: Od początku wspólnie z inicjatorem senackim, czyli senatorem Bogdanem Klichem oraz posłem Aleksandrem Miszalskim wiceprzewodniczącym metropolitalnego zespołu parlamentarnego oraz radnymi Miasta Krakowa: Dominikiem Jaśkowcem oraz Łukaszem Sękiem przyjęliśmy, że nie będziemy narzucać nic na siłę. Udało się pozyskać do współpracy Stowarzyszenie Krakowska Metropolia z Zastępcą Prezydenta Krakowa Jerzym Muzykiem i Dyrektorem Stowarzyszenia Danielem Wrzoszczykiem na czele. Ta współpraca wniosła bardzo cenne poprawki, dzięki którym ustawa w ostatecznym kształcie jest niezwykle praktyczna i ma zwiększony zapis dotyczący wyższego finansowania.

Co dalej z ustawą?

Grzegorz Małodobry: Od 2017 roku na Śląsku funkcjonuje związek metropolitalny z którego korzystają mieszkańcy i dostają to dodatkowe finansowanie. Tak samo powinno być u Nas w okolicach Krakowa. Teraz ustawą powinien zająć się Sejm, na co bardzo czekamy. Wcześniej Senat przyjął ustawę dla Łodzi oraz Pomorza, które dalej czekają.

Dziękujemy za rozmowę.

 

Komentarze

Podkrakowskie.info

Ten portal możesz tworzyć razem z nami! Masz ciekawe ℹ️ info, 📆 wydarzenie, czy 🖼 zdjęcie? ⤵️ Wyślij na adres: redakcja@podkrakowskie.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.