Uwaga oszust

Ostrzegamy!!
Próba wyłudzenia pieniedzy ” na policjanta” w powiecie krakowskim.

Oszuści działający metodą „na wnuczka”, „na policjanta” znowu atakują. Ich celem są głównie osoby starsze. Tym razem oszust podszył się pod policjanta i próbował wyłudzić 80 tys. zł od mieszkanki powiatu krakowskiego.

Próba wyłudzenia pieniędzy miała miejsce w sobotę (13 lipca br.). Nieznany mężczyzna skontaktował się telefonicznie z 70-letnią kobietą przedstawiając się za policjanta Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Następnie pod legendą rozpracowywania grupy trudniącej się wyłudzaniem kredytów na fałszywe dowody osobiste oraz pobieraniem pieniędzy z kont bankowych tych osób, polecił kobiecie wypłacenie z banku pieniędzy w kwocie od 30 – 80 tys. zł., które następnie miał od niej odebrać. Wcześniej poinstruował ją aby zadzwoniła na numer alarmowy celem potwierdzenia jego tożsamości, przy czym kobieta miała się nie rozłączać. Wówczas odezwał się inny pseudo „funkcjonariusz”, który potwierdził, że poprzedni rozmówca jest mundurowym.  70-latka wypłaciła 4 tys. zł. z placówki banku i oczekiwała na odzew oszusta, lecz ten już się z nią nie skontaktował. Tym razem przestępcom nie udało się osiągnąć zamierzonego celu, ale mało brakowało…  Policjanci prowadzą postępowanie w tej sprawie w celu ustalenia i zatrzymania sprawców próby wyłudzenia.

Apelujemy o czujność i ostrzegamy wszystkich mieszkańców powiatu krakowskiego!

W przypadku odebrania tego typu telefonu należy dokładnie sprawdzić tożsamość rozmówcy, a w razie jakichkolwiek wątpliwości niezwłocznie skontaktować się z Policją. Rozmawiajcie ze swoimi bliskimi w podeszłym wieku, gdyż to właśnie oni najczęściej padają ofiarami oszustwa i nie są świadomi takich zagrożeń. Zapoznajcie ich z metodami działania oszustów.

Przypominamy jak działają oszuści?

  • Dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają z książki telefonicznej;
  • Rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka, czy córki;
  • Utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych  w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienie kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji;
  • Kiedy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny.

PAMIĘTAJ!

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
  • Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
  • Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz i tym zdarzeniu i poinformuj Policję.

Jeżeli Tobie zdarzy się podobna sytuacja NATYCHMIAST zadzwoń pod nr 112 i powiadom o tym Policję!

Tylko szybka reakcja może doprowadzić do zatrzymania oszustów.

Źródło: KPP w Krakowie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *