Czy Igrzyska Europejskie to tylko Kraków?

 Igrzyska Europejskie w Małopolsce mogą być szansą dla powiatu krakowskiego na pozyskanie środków koniecznych na modernizacje i rozbudowę infrastruktury sportowej w naszym powiecie.  „Musimy  na tym skorzystać ”  – mówi radny powiatu krakowskiego Łukasz Krupa.

W ostatnich dniach tematem nr 1 w Krakowie jest  przyznanie temu miastu praw do organizacji Igrzysk Europejskich w 2023 roku.  Igrzyska Europejskie to rozgrywane co cztery lata  zawody sportowe   zarządzane przez Europejski  Komitet Olimpijski.  Pierwszym  Igrzyska odbyły się w roku 2015 w Baku.  Kandydaturę Krakowa i Małopolski  poparli wszyscy delegaci obradujących w sobotę podczas nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC)

 Początkowa euforia związana z przyznaniem Igrzysk dla Krakowa ustąpiła obawom o koszt takiej imprezy, sposobie jej finansowa ( miasto/rząd?), uciążliwości dla mieszkańców naszego regionu . Pytań związanych z igrzyskami będzie z pewnością coraz więcej dlatego warto zadać jeszcze jedno – czy Igrzyska Europejskie to tylko Kraków?

Na dzień dzisiejszy odpowiedz niestety nie napawa optymizmem.  Pojawiają się coraz to nowe wizualizacje planowanych obiektów sportowych, mówi się o poprawie dostępności komunikacji zbiorowej w obrębie Krakowa,  budowie nowych parkingów . Dyskusja o planach związanych z igrzyskami kończy się na rogatkach Krakowa  co może dziwić ponieważ organizatorem Igrzysk jest Kraków i Województwo Małopolskie . To władze wojewódzkie i powiatowe wezmą na siebie część kosztów imprezy, która w zamierzeniu ma promować cały region  małopolski. Naturalne jest w takim razie po uzyskaniu środków rządowych niezbędnych do sfinansowania tak dużej imprezy ( ponad 4 tyś uczestników ) aby część potrzebnych obiektów  sportowych ulokować w powiecie krakowskim.  W rozmowie z podkrakowskie.info radny powiatowy Łukasz Krupa wskazuje,  iż w pierwszej kolejności mógłby zostać ulokowany w którejś z gmin podkrakowskich  zespół  krytych kortów tenisowych z zapleczem .   „Taki kompleks , z całorocznymi kortami krytymi , zapleczem socjalnym, hotelem byłby wspaniałą wizytówką i służył by wszystkim mieszkańcom zarówno z powiatu jak i Krakowa jeszcze wiele lat po zakończeniu Igrzysk” – zapewnił Łukasz Krupa.

Powiat Krakowski mógłby stać się oprócz tenisa ziemnego gospodarzem  innych dyscyplin. Łukasz Krupa wskazuje tu przede wszystkim na możliwość stworzenia strzelnicy sportowej –         „Obiekt taki jak strzelnica sportowa  może być użytkowany zarówno przez zawodników jak i przez amatorów,  w tym dzieci. Przy okazji powstania takiego obiektu w naszym powiecie można byłoby pomyśleć o utworzeniu   uczniowskich sekcji  strzelectwa sportowego”  – dodaje Krupa. I zwraca uwagę na coś jeszcze Decyzja  o przyznaniu Igrzysk dopiero rozpoczyna przygotowania Krakowa i Małopolski do imprezy. Następnym etapem prac będzie opracowanie programu imprezy i powołanie przez EOC Komisji Koordynacyjnej nadzorującej przygotowania do tego wydarzenia. To organizator ma wpływ na wybór konkurencji i dyscyplin , nie ma potrzeby budowania obiektów sportowych , których nie chcemy. Wybudujemy tylko takie obiekty jakie konkurencje sami wybierzemy.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.