Zostaną z nas jeno proch i smog?

Licznik bije, pozostało 584 dni. 584 dni do wymiany przestarzałych pieców. Smog nie śpi!

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2023 roku i nie będzie oszczędzała tych, którzy pozostaną przy starych, szkodliwych dla środowiska piecach. Grzywna za niezastosowanie się do dyrektywy będzie wynosiła aż 5 tysięcy złotych i obejmie całą Małopolskę. Prezydent Krakowa i Krakowski Alarm Smogowy przyspieszają działania mające na celu wymianę pieców – przedsięwzięto ,,Inicjatywę 600″.

Tych 14 gmin to: Biskupice, Czernichów, Igołomia, Luborzyca, Liszki, Michałowice, Mogilany, Niepołomice, Skawina, Świątniki Górne, Wieliczka, Wielka Wieś, Zabierzów, Zielonki. W samej gminie Wielka Wieś wymieniono już 650 pozaklasowych kotłów. Każdej jednostce administracyjnej Kraków zapewni wsparcie w wysokości 30 tysięcy złotych. Do walki przystąpiła również Liga Antysmogowa. Zorganizowano konkurs polegający na tym, która z gmin wymieni najwięcej palenisk na przyjazne środowisku.

Czas działa na naszą niekorzyść, ale wspólnie damy radę. Grozi nam bowiem o wiele groźniejszy zegar niż pozostałe 584 dni do wejścia w życie ustawy. Zegarem tym jest zagłada klimatyczna.

Komentarze

Podkrakowskie.info

Ten portal możesz tworzyć razem z nami! Masz ciekawe ℹ️ info, 📆 wydarzenie, czy 🖼 zdjęcie? ⤵️ Wyślij na adres: redakcja@podkrakowskie.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.