Zakaz palenia węglem w dwóch podkrakowskich gminach!

To znaczny krok w walce ze smogiem! Od 2030 roku w Skawinie i Krzeszowicach nie będzie można palić węglem. Tak zdecydował Sejmik Województwa Małopolskiego.

Lokalne apele i rezolucje nie wystarczały, jednak w walce o świeże powietrze władze województwa wsłuchały się w głos lokalnych samorządowców. Wczoraj została przyjęta uchwała o przyjęciu lokalnych zasad antysmogowych. Skawinie – jako gmina przemysłowa – od dawna walczy ze smogiem poprzez rozmaite działania. Krzeszowicom z kolei zależy na odnowieniu uzdrowiska. Gminy oczywiście obiecują programy wsparcia dla mieszkańców – obok rządowych także własne.

Na wrześniowej taki program przyjęła także Rada Powiatu Krakowskiego. Będzie dotyczył on wszystkich siedemnastu gmin powiatu krakowskiego i został przyjęty w ramach ponadpartyjnego porozumienia.

– Jest taka chwila, kiedy twoje dobre rozwiązania z programu wyborczego na lata 2018-2023 są realizowane i to nawet przez Starostę Powiatu Krakowskiego Wojciecha Pałkę. Dzięki Wojtku. Zgoda buduje. Startujemy z nowym programem POWIAT BEZ SMOGU! – napisał radny Łukasz Krupa (PO) o działaniach starosty Pałki (PiS).
O dotację do 3 tys. zł na kocioł gazowy, piec zasilany prądem elektrycznym, instalację solarną z kolektorami słonecznymi lub pompę ciepła wystąpić mogą właściciele domów i mieszkań położonych na terenie powiatu krakowskiego przy zachowaniu dodatkowych warunków. Przyjmowanie wniosków ruszyło 23 września br. Szczegóły o programie wraz z wnioskiem: tutaj.

Kolejne pieniądze na wymianę ogrzewania

Komentarze

Podkrakowskie.info

Ten portal możesz tworzyć razem z nami! Masz ciekawe ℹ️ info, 📆 wydarzenie, czy 🖼 zdjęcie? ⤵️ Wyślij na adres: redakcja@podkrakowskie.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.