Wisła Kraków będzie trenować bliżej Krakowa?

Grupy młodziezowe Wisły Kraków ale też i pierwsza drużyna w perspektywie paru lat mogą zacząć trenować na jednym z najnowoczesniejszych w Europie  ośrodków treningowych. TS Wisła planuję przeprowadzkę z Myślenic do podkrakowskiej Skawiny. Zyskają piłkarze, klub i kibice.

Od kilku lat bazą treningową Wisły  są Myślenice. Utrzymanie ośrodka w tym mieście wynosi jednak około miliona złotych rocznie. Do tego Wisła płaci za wynajem i nie ma możliwości, by baza była jej własnością. Dlatego działacze myślą o nowym rozwiązaniu, a przeprowadzka byłaby możliwa najwcześniej po zakończeniu dotychczasowej umowy, która obowiązuje do 2024 roku.
W rozmowie z podkrakowskie.info członek zarządu TS Wisła Kraków Łukasz Krupa podkreśla, iż ośrodek będzie na europejskim poziomie: „W jego skład mają wchodzić boiska sztuczne i naturalne, szatnie, centrum badawczo-rozwojowe, zaplecze medyczno-fizjoterapeutyczne, baza odnowy biologicznej i szkoła z internatem. Z bazy miałyby korzystać drużyny młodzieżowe, ale też pierwsza drużyna”- i dodaje – „z propozycją budowy ośrodka treningowego zwróciło się Towarzystwo Sportowe Wisła do radnych Skawiny. Radni , co cieszy zagłosowali za uchwałą w sprawie wyrażenia akceptacji zamiaru utworzenia centrum sportowo-szkoleniowego. Uchwała została przyjęta jednogłośnie głosami wszystkich obecnych w trakcie głosowania  radnych .
Szansa dla gminy i dla Wisły.

Gmina ma na ten cel przekazać tereny na 30 lat.  Teren na którym ma powstać ośrodek  obejmię   ponad 10 hektarów i znajduje się na granicy Skawiny i Kopanki, tuż przy obwodnicy Skawiny. Obecnie jest to teren w większości zalesiony. Budowa ośrodka wymaga zmiany w planie miejscowym, co zajmie około trzy lata, ale nie dotyczy to wszystkich działek wchodzących w skład obiektu. Na pozostałych prace będzie można rozpocząć wcześniej. – Około 25 procent terenu już teraz ma przeznaczenie pod usługi sportowe. Pozostałe działki są przeznaczone pod usługi publiczne i to będzie musiało zostać zmienione – informował burmistrz Skawiny, Norbert Rzepisko.

 Z punktu widzenia burmistrza powstanie takiego ośrodka to szansa na rozwój sportu na terenie naszej gminy. Daje to też duże możliwości promocyjne gminy, a otwarcie szkoły sportowej finansowanej z Ministerstwa Sportu byłaby ukłonem dla naszej młodzieży – mówił Rzepisko podczas posiedzenia.

Centrum powstaje, przede wszystkim, z myślą o grupach młodzieżowych. – Oczywiście, zespół ekstraklasowy również może znaleźć tu miejsce dla siebie, ale podstawowa idea jest taka, by ten ośrodek był skierowany do młodzieży i osób niepełnosprawnych. Niedawno stworzyliśmy zespół osób niewidomych, a planujemy również stworzenie zespołu dla osób po amputacjach – mówił prezes TS Wisła. Z obiektu mają korzystać także inne kluby z gminy Skawina (na preferencyjnych warunkach, z założenia bezpłatnie – zapewniał Wisłocki). Wisła już współpracuje z Piastem Skawina, a wkrótce uruchomi współpracę z pobliską Radziszowianką Radziszów. Wisłocki poinformował także, że w centrum ma się znaleźć całoroczne boisko pod dachem. W ramach budowy ośrodka klub ma zamiar starać się o dotację z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Mapka poglądowa (fot. Google)
Lokalizacja przyszłego ośrodka treningowego Wisły .

Pomysł wywołał ożywioną dyskusję, ale przyjęcie radnych było bardzo pozytywne. Większość ucieszyła, że w Skawinie wreszcie powstanie coś innego niż kolejny obiekt przemysłowy. Jeden z radnych pytał, czy gmina ma zamiar dokładać się finansowo do projektu. – Nic nie dokładamy i mamy zamiar wydoić Wisłę – odpowiadał humorystycznie burmistrz. Radny Marek Fugiel był bardzo zaniepokojony sytuacją Wisły i dopytywał m.in. o strukturę finansowania ośrodka. – Z doświadczenia wynikającego z budowy tego typu obiektów liczymy, że środki z Ministerstwa pokryją od 30 do 70 procent inwestycji. Inne środki to wkład własny Wisły, zakładamy również stworzenie funduszu inwestycyjnego, o czym rozmawialiśmy z jednym z naszych partnerów – wyliczał. Informował też, że klub liczy na wsparcie choćby województwa.

 
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.