Willa Domańskich, niezwykły zabytek architektury Młodej Polski w powiecie Krakowskim

Willa Domańskich, niezwykły zabytek architektury Młodej Polski w powiecie krakowskim.

Willa Domańskich to zabytek architektury Młodej Polski powstały w 1925 roku. Fundamenty budynku sięgają historią czasów XVIII wieku, kiedy to w tym właśnie miejscu znajdowała się prochownia składująca proch strzelniczy dla miasta Krakowa. Uległa zniszczeniu na wskutek wybuchu. Na jej miejscu wybudowano parterowy dwór, który w 1921 roku w wyniku zamiany trafił w ręce rodziny Domańskich. W 1924 roku miejsce strawił pożar, dlatego zdecydowano się na przebudowę dworu na willę, która stoi do dzisiaj. Poniżej fragment opisu miejsca ze strony obiektu:

„Willa i otaczający ją park wraz z aleją lipową, która szpalerem drzew prowadzi do zabudowań są prawem chronionym zabytkiem. Na terenie parku znajduje się basen kąpielowy z epoki w kształcie kwadratu, a także kamienne mury dawnej wozowni i domku ogrodnika. Wyposażenie Willi stanowią między innymi jadalnia w Stylu Zakopiańskim zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza (ojca Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego) oraz wykonana we Lwowie Sypialnia Egipska, której nazwa pochodzi od niespotykanych nigdzie indziej, odtworzonych postaci i motywów egipskich”

Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.willadomanskich.pl

Zachęcamy także do sprawdzenia oferty willi, ponieważ na jej terenie można organizować wesela, bankiety, imprezy okolicznościowe oraz firmowe.

 

Komentarze

podkrakowskie.info

Ten portal możesz tworzyć razem z nami! Masz ciekawe ℹ️ info, 📆 wydarzenie, czy 🖼 zdjęcie? ⤵️ Wyślij na adres: redakcja@podkrakowskie.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.