Wernisaż we Wrząsowicach

Jak informuje Sołectwo Wrząsowice, w zeszłą niedzielę miał miejsce wyjątkowy wernisaż lokalnego artysty! Z jego pracami można zapoznać się do końca września.

18 lipca w filii świątnickiego Centrum Kultury we Wrząsowicach (ul. Pileckiego 7  – budynek Starej Szkoły) odbył się wernisaż Zdzisława Słoniny, rzeźbiarza i malarza. Wyjątkowe prace sprowadziły tam włodarzy gminy Świątniki Górne, natomiast do 30 września 2021 r. w godzinach pracy filii każdy może wybrać się na wędrówkę emocji i przeżyć artysty.

Dopełnieniem wieczoru był występ chóru „Wrzosy” z Wrząsowic z akompaniamentem Izabeli Synowiec (pianino) i Wiktorii Chorobik (skrzypce).


Zdzisław Słonina pochodzi z Bogdanówki, w gminie Tokarnia. Obecnie mieszka i tworzy w Świątnikach Górnych. Jest twórcą zafascynowanym tematyką pasyjną. Zajmuje się rzeźbą oraz malarstwem na szkle. Wyróżnia się swoją sztuką przede wszystkim poprzez narracyjne podejście do scen, które przedstawia. Jego prace składają się w wielką opowieść o życiu i śmierci Chrystusa, przedstawioną w drewnie, czy na szkle. Z wykształcenia jest elektromechanikiem, jednak kierując się potrzebą serca, już od czterdziestu lat tworzy sztukę w oparciu o swoje przeżywanie Pasji. Warto zwrócić uwagę, że jako twórca ludowy dodaje także nowe wątki do tradycji artystycznej, rzeźbiąc sceny, łączące wizerunek Jezusa Frasobliwego z kwiatami, czy ptaszkami, bądź śpiewającymi aniołami. Prace Pana Zdzisława są nośnikami silnych emocji, nie można przejść obok nich obojętnie. Uwagę zwracają także głębokie, nasycone kolory, jakimi pomalowane są rzeźby. Po mistrzowsku potrafi dodać do piękna drewna, piękno harmonii barwnej, z kolei jego malarstwo jest bardzo dekoracyjne, odznacza się obfitością ozdobnych elementów. Jednak to postać Chrystusa jest zawsze najważniejsza. Widz od razu spojrzy Jezusowi prosto w twarz, nawet gdy w scenie Ostatniej Wieczerzy, Zbawicielowi towarzyszy dwunastu apostołów.

Komentarze

Podkrakowskie.info

Ten portal możesz tworzyć razem z nami! Masz ciekawe ℹ️ info, 📆 wydarzenie, czy 🖼 zdjęcie? ⤵️ Wyślij na adres: redakcja@podkrakowskie.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.