Ważna konferencja odbędzie się w powiecie

Samorząd Małopolski zaprasza na pierwszą z czterech tegorocznych konferencji regionalnych z cyklu Innowacyjna Małopolska. Już 20 czerwca w siedzibie firmy Amplus w Prandocinie – Iły, a więc na terenie powiatu krakowskiego – eksperci będą rozmawiać o innowacjach w rolnictwie i rozwoju sztucznej inteligencji i robotyki.

Miejscem pierwszej konferencji z cyklu Innowacyjna Małopolska jest firma z Prandocina.

– Zaczniemy od otwarcia i prezentacji Małopolski, jako regionu, który stawia na innowacyjne rolnictwo, o czym opowie nam wicemarszałek Józef Gawron. Dla potwierdzenia tych słów dr inż. Marcin Tomasik oraz mgr inż. Marcin Wąs z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie podczas speechu Innowacje to Wy – inspirujące pomysły na biznes zaprezentują działanie robota Jagobot przeznaczonego do zbioru truskawek. Powstały na UR robot jest jedną z najbardziej zaawansowanych maszyn na świecie w tej dziedzinie. Wykorzystanie autonomicznych robotów w rolnictwie stanowi ogromną szansą dla sektora borykającego się z niedoborem pracowników, szczególnie w okresie zbiorów – zachęcają przedstawiciele małopolskiego samorządu.

Podczas panelu dyskusyjnego pn.: Nowocześnie, smacznie, zdrowo, z troską o środowisko – jak technologia zmienia tradycyjne rolnictwo porozmawiamy o tym jak robotyka i automatyzacja mogą zmienić pracę rolników i strukturę gospodarstw rolnych. Porozmawiamy o najnowszych innowacjach technologicznych rewolucjonizujących sektor rolno-spożywczy, o najlepszych praktykach w zakresie zrównoważonego rolnictwa, a także o oczekiwaniach konsumentów, najważniejszych trendach oraz wyzwaniach, które będą kształtować przyszłość sektora rolno-spożywczego w najbliższych latach.

– Drugą część wydarzenia tradycyjnie rozpoczniemy rozmową o sukcesji, która jest prawdziwym wyzwaniem i dylematem dla właścicieli chcących przekazać firmę swoim następcom. Podczas eksperckiej rozmowy pt.: Czas sukcesorów – jak innowacje wspierają rozwój firm rodzinnych – Katarzyna Łukasiewicz – Esentio sp. z o.o – nestor oraz Kinga Śliwińska – Esentio sp. z o.o – sukcesor, podzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z przekazywaniem sterów w firmie. Następnie powrócimy do głównego tematu konferencji w Prandocinie. W kolejnym punkcie wydarzenia Marta Zielińska – zastępca dyrektora Departamentu Wystawy Expo w Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu opowie o narzędziach wsparcia branży rolno – spożywczej w ramach programu promocji gospodarczej na Wystawie Światowej Expo 2025 w Osace, Kansai – opisuja organizatorzy.

Podczas konferencji będzie możliwość zobaczenia w rzeczywistości jak technologia zmienia oblicze współczesnego rolnictwa. Uczestnicy zostaną zabrani do nowoczesnej, w pełni zautomatyzowanej szklarni tunelowej należącej do firmy Amplus, gdzie na ponad 8 ha znajduje się plantacja truskawki.

Będą także mogli skorzystać z punktu konsultacyjno – informacyjnego Funduszy Europejskich, porozmawiać z Michałem Warzałą – specjalistą ds. Funduszy Europejskich z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i szczegółowo zapoznać się możliwościami finansowania projektów. Zachęcamy do zabrania ze sobą wizytówek.

fot. UMWM

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.