W Małopolsce pacjenci z nagłym bólem zęba muszą szukać pomocy… w innym województwie.

Rozbolał cię w nocy ząb w Krakowie? Próbowaliśmy ustalić, gdzie w nocy znaleźć pomoc stomatologiczną. Operatorka infolinii NFZ, zapytana o to, odpowiedziała, że w Krakowie nie ma gabinetu otwartego w nocy. Do 1 listopada był w Tarnowie ale teraz jest zamknięty. Pozostają tylko „prywatne pogotowia dentystyczne”. Płatne i to  sporo. 

Mościckie Centrum Medyczne było  ostatnią placówką w Małopolsce, która świadczyła całodobową opiekę dentystyczną. Prezes MCM-u Jan Musiał tłumaczy, że nie może dłużej utrzymywać nierentownej usługi ze względu na warunki kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Środki proponowane przez NFZ na permanentną opiekę stomatologiczną nie są atrakcyjne dla lekarzy, którzy odmawiają przyjmowania świątecznych dyżurów. Pacjentów nie ma, więc kto leczyć.

Od 1 listopada Małopolanie  w nagłych przypadkach, będą musieli szukać pomocy w innych województwach. Świąteczną i nocną opiekę, świadczą w ramach kontraktu z NFZ dentyści w Busku-Zdroju i Rzeszowie. Mniej mobilnym osobom pozostaje szukanie stomatologa, który zajmie się ich przypadkiem prywatnie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.