Uwaga! Idą upały – pamiętajmy o dzieciach i zwierzakach

Nadciąga lato, nad powiat krakowski nadciągają upały. Takie warunki atmosferyczne mogą być bardzo niebezpieczne. Małopolscy stróże prawa apelują, aby w ciepłe dni zadbać o bezpieczeństwo – szczególnie dzieci, a także zwierząt.

Każdego roku, zwłaszcza wiosną i latem, policjanci apelują, by pod żadnym pozorem nie zostawiać w samochodach dzieci i zwierząt, nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie sprawy zajmie dosłownie chwilę!

– Upał powoduje, że we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Wystarczy dosłownie kilkanaście minut, by przez brak rozwagi mieć na sumieniu czyjeś zdrowie, a nawet życie. Przypominamy, że za narażenie człowieka na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat. Z kolei, jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, wówczas podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Przy czym jeżeli sprawca czynu działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Natomiast kto znęca się nad zwierzęciem, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat – podkreśla podkom. Piotr Szpiech, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

Policjant podkreśla, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie dziecka czy zwierzęcia w samochodzie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.

– Podobnie mogą postąpić osoby postronne, które zauważą, że zamknięte w samochodzie dziecko czy zwierzę nie reaguje, a wezwane służby ratunkowe jeszcze nie dotarły na miejsce. W takim przypadku nie odpowiemy za wybicie szyby w pojeździe, ponieważ w świetle prawa to działanie w stanie tzw. wyższej konieczności, ratujące zdrowie lub życie – zaznacza przedstawiciel małopolskich stróżów prawa.

Dlatego nie bądźmy obojętni – gdy ktoś bezmyślnie pozostawia w rozgrzanym samochodzie swoje dziecko lub zwierzę – reagujmy! O sytuacji poinformujmy policję czy inne służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Pamiętajmy również, że na każdym z nas ciąży obowiązek pomocy drugiemu człowiekowi. W myśl art. 162 § 1 Kodeksu karnego za nieudzielanie pomocy w sytuacji bezpośredniego zagrożenia utraty życia lub zdrowia człowieka grozi kara do 3 lat więzienia.

fot. KMP Kraków

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.