Spinka Krakowska ku pamięci Janiny Kalicińskiej

W sobotę w Mogilanach miał miejsce Przegląd Folklorystyczny adresowany do Krakowiaków Zachodnich. Znamy wyniki!

Było to wielkie święto kultury krakowskiej i świetna okazja by pochwalić się swoimi osiągnięciami i zaprezentować je na scenie dla zespołów folklorystycznych, par tanecznych, muzyk / kapel ludowych, instrumentalistów, grup śpiewaczych i śpiewaków ludowych oraz gawędziarzy. Wydarzenie miało charakter konkursowy – w jury zasiedli: Wiesława Hazuka – choreograf, Jadwiga Adamczyk – muzyk, Monika Dudek – etnolożka i pieśniarka, Artur Czesak – dialektolog oraz Marek Harbaczewski– choreograf gospodarzy, Zespołu Regionalnego „Mogilanie”. Komisja zapoznała się z 43 prezentacjami z pięciu powiatów: krakowskiego (19), chrzanowskiego (12), myślenickiego (4), bocheński (7) i wielickiego (1).

W najbardziej prestiżowej kategorii – zespołów folklorystycznych, dorośli – nie przyznano pierwszego miejsca, a drugie zajął Zespół Pieśni i Tańca Elegia. Pierwsze miejsca i statuetkę SPINKI KRAKOWSKIEJ przyznano w kategoriach: pary taneczne (młodzież), kapele ludowe (dorośli), kapele ludowe (młodzież), instrumentaliści (dorośli), grupy śpiewacze (dorośli), śpiewacze ludowi (dorośli). Przyznano łącznie nagrody i wyróżnienia na kwotę 15 050,00 zł. Z pełnym protokołem komisji artystycznej można zapoznać się tutaj.

Patronem tego wydarzenia została JANINA KALICIŃSKA – charyzmatyczna osobowość, etnochoreograf, całym sercem oddana folklorowi krakowskiemu, niekwestionowany autorytet i Królowa Krakowiaka. Przez całe swoje życie oddawała swój czas i wiedzę dotyczącą ziemi krakowskiej, tańca i praw sceny wszystkim tym, którzy tego potrzebowali. Pracowała z zaangażowaniem z grupami w terenie. Uczestniczyła w pracach komisji artystycznych oceniających zespoły w czasie przeglądów regionalnych, wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych. Jako pedagog wyedukowała kilka pokoleń instruktorów. Była również związana z mogilańskim Ośrodkiem Kultury – przez prawie trzy dekady była Kierownikiem Artystycznym i choreografem Zespołu Regionalnego „Mogilanie”.

/ Organizator: GOK w Mogilanach

Komentarze

Podkrakowskie.info

Ten portal możesz tworzyć razem z nami! Masz ciekawe ℹ️ info, 📆 wydarzenie, czy 🖼 zdjęcie? ⤵️ Wyślij na adres: redakcja@podkrakowskie.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.