„Senior tuli maluszka”

W poznańskim szpitalu im. Raszei jesienią rozpocznie się akcja „Senior maluszka tuli”. W jej ramach wolontariusze powyżej 60. roku życia zajmą się opieką nad noworodkami, przy których – z różnych powodów – nie ma rodziców.

 

W ramach projektu zorganizowane zostanie szkolenie wolontariuszy-seniorów i wprowadzenie ich na Oddział Noworodkowy Szpitala Miejskiego im. Raszei. Celem jest pomoc zarówno rodzicom jak i pracownikom Szpitala w opiece nad dzieckiem podczas pobytu na Oddziale Noworodkowym. Pomoc ze strony wolontariusza Seniora 60+ polegać ma na spędzaniu czasu z dzieckiem, przede wszystkim na tuleniu dziecka (za zgodą rodzica i personelu szpitalnego).

Zdarzają się sytuacje, że rodzic dziecka będącego na Oddziale od dłuższego czasu, nie jest w stanie przebywać cały okres z dzieckiem w szpitalu. Na Oddziale Noworodkowym przebywa wielu małych pacjentów. Ze względu na różne sytuacje (np. choroba rodziców, porzucenie) dziecko przebywa w samotności, czego efektem jest wzrastający stres, poziom lęku, obniżenie układu odpornościowego, a także konsekwencje długofalowe, odbijające się negatywnie na rozwoju psychicznym dziecka.

Od maja – kiedy rozpoczął się nabór wolontariuszy – zainteresowało się nim ok. 130 tys. chętnych!

Poznańscy seniorzy przeszli cykl szkoleń. Znają już topografię szpitala, zasady BHP i epidemiologiczne, wiedzą, jak zorganizowana jest praca na oddziale i jak opiekować się noworodkami. Mają też za sobą zajęcia z psychologiem i praktyki szpitalne. Nim rozpoczną wolontariat, muszą przejść jeszcze badania lekarskie.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wezmą maluchy w ramiona (oczywiście za zgodą rodziców i lekarzy) we wrześniu lub październiku. 

 

 

źródło: poznan.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.