Przed nami Boże Narodzenie. Nietrafiony prezent?

Dowiedz się, kiedy można go zwrócić do sklepu. Prezentujemy informacje Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej.

Wszyscy się zgodzimy z tym, że prezenty gwiazdkowe powinny zawsze być spełnieniem marzeń, w interesującej obdarowanego tematyce, we właściwym wzorze czy rozmiarze. Niestety, nie zawsze udaje się trafić w gust odbiorcy. By taki prezent nie stał się zalegającą, niepotrzebną rzeczą, warto rozważyć jego ewentualny zwrot do sklepu. Prawo do zwrotu pełnowartościowego towaru uzależnione jest jednak od typu sklepu, w którym został kupiony, dlatego pokrótce przedstawię różnice pomiędzy sklepami internetowymi, a stacjonarnymi.

Sklepy internetowe:

w ciągu 14 dni od otrzymania rzeczy konsument może odstąpić od umowy bez podania przyczyny, czyli zrezygnować z zakupu. W tym terminie musi skierować do przedsiębiorcy oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Następnie, w ciągu kolejnych 14 dni powinien odesłać towar, a sprzedający zwrócić mu pieniądze, w tym koszty dostarczenia towaru (w kwocie najtańszego zwykłego sposobu dostawy, którą oferował). Trzeba pamiętać, że sprzedający może się wstrzymać ze zwrotem pieniędzy do czasu odebrania odesłanego towaru albo potwierdzenia jego odesłania.

Nie każdy produkt, kupiony przez Internet konsument może zwrócić, korzystając z prawa do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni. Prawo to nie przysługuje m.in.: w odniesieniu do umów sprzedaży, które dotyczyły rzeczy nieprefabrykowanych, wyprodukowanych według specyfikacji konsumenta, np. zrobiona na zamówienie koszulka z nadrukowanym, przesłanym przez niego zdjęciem, rzeczy, które szybko się psują, rzeczy dostarczanych w zapieczętowanym opakowaniu, których po otwarciu opakowania nie można zwrócić ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych, nagrań muzycznych, filmowych, czy programów komputerowych dostarczanych w zapieczętowanym opakowaniu, jeżeli konsument otworzył opakowanie oraz co do umów o dostarczanie treści cyfrowych, które nie są zapisane na nośniku materialnym, jeżeli spełnianie świadczenia rozpoczęło się za wyraźną zgodą konsumenta przed upływem terminu do odstąpienia od umowy i po poinformowaniu go przez przedsiębiorcę o utracie prawa do odstąpienia od umowy, np. zakup dostępnego online e-booka, kiedy konsument chce przeczytać książkę przed upływem 14 dni.

Sklepy stacjonarne:

W takich sklepach przedsiębiorca nie ma prawnego obowiązku (choć jest to często praktykowane) przyjęcia zwracanego pełnowartościowego towaru, gdy konsument po prostu się rozmyśli albo kupi prezent, który nie trafi w gust odbiorcy. Zależy to wyłącznie od jego dobrej woli i praktyki. Warto wcześniej dopytać, czy w danym sklepie przyjmowane są zwroty pełnowartościowego towaru, a jeśli tak – to na jakich warunkach. Przedsiębiorca może określić np.: termin zwrotu, obowiązek zachowania metki, zwracać pieniądze na kartę podarunkową, czy też nawet ograniczyć się do wymiany na inny kolor lub rozmiar.

Więcej informacji dotyczących tego tematu znajduje się również na stronie www.krakow.wiih.gov.pl,  Inspekcja jest dostępna również pod numerem telefonu (12) 448-10-30.

Komentarze

Podkrakowskie.info

Ten portal możesz tworzyć razem z nami! Masz ciekawe ℹ️ info, 📆 wydarzenie, czy 🖼 zdjęcie? ⤵️ Wyślij na adres: redakcja@podkrakowskie.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.