Powiat usycha? Co z mieszkańcami?

Mogilany, Czernichów – już mają. Skawina, Zabierzów – na wykończeniu. To problem, z którym mieszkańcy muszą się – niestety – zmierzyć…

W miniony weekend nie wszyscy mieszkańcy gmin Mogilany i Czernichów mogli się swobodnie umyć. Wszystko dlatego, że w związku z obecnie panującymi warunkami atmosferycznymi są problemy z napełnianiem się zbiorników wodnych, z których ciecz płynie następnie do budynków.

W Mogilanach mieszkańcy wiele zarzutów w kierunku do swoich władz kierują na nieoficjalnym forum mieszkańców oraz w komentarzach do urzędowym profilu facebookowym. Problemy się pojawiają zwłaszcza w górnych częściach gminy, gdzie przerwy w dostawie były kilkugodzinne. Mieszkańców bardzo poirytowały również tłumaczenia władz, informujące o zwiększonym poborze wody i apele o oszczędzanie (m.in. aktywnemu w mediach społecznościowych radnemu i sołtysowi Mogilan, Mateuszowi Paszcie zwrócono uwagę na niestosowność argumentowania sytuacji wypełnianiem basenów i podlewaniem trawników, a zwrócono uwagę na konieczność podjęcia bardziej systemowych działań).

Również czernichowski Zakład Gospodarki Komunalnej zwraca się z prośbą do mieszkańców Gminy Czernichów o racjonalne korzystanie z wody. Mieszkańcy już wcześniej informowali o spadającym ciśnieniu i przejściowych brakach. Jak informuje wójt Danuta Filipowicz:

W związku z utrzymującym się brakiem opadów oraz prognozowaną suszą prosimy o wykorzystywanie wody z sieci wodociągowej wyłącznie do celów bytowych i powstrzymanie się od wykorzystywania jej do podlewania ogrodów, napełniania basenów, mycia samochodów itp. Ograniczenie to zapewni odpowiednie ciśnienie wody w sieci oraz nie spowoduje przerw w jej dostawie wszystkim użytkownikom sieci wodociągowej / facebook.

Docierają do nas informacje, że na wyczerpaniu są również studnie w Skawinie, czy Zabierzowie. Z podobnym apelem o racjonalne korzystanie z wody zwracają się także w Zielonkach:

Przepraszamy Państwa za wszelkie niedogodności w tym trudnym okresie, lecz niestety gminna sieć wodociągowa nie jest w stanie zapewnić ciągłości dostaw przy tak ponadnormatywnym zużyciu wody na posesjach. Prosimy o zrozumienie i solidarność z wszystkimi Mieszkańcami oraz o ograniczenie pobierania wody poza cele sanitarne i bytowe / Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Zielonkach.

W Polsce rozpoczęła się pierwsza w tym sezonie fala upałów. Synoptycy ostrzegają przed temperaturą groźną dla zdrowia, a nawet życia. 

Komentarze

Podkrakowskie.info

Ten portal możesz tworzyć razem z nami! Masz ciekawe ℹ️ info, 📆 wydarzenie, czy 🖼 zdjęcie? ⤵️ Wyślij na adres: redakcja@podkrakowskie.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.