Porwanie dziecka w Galerii Krakowskiej to FAKE NEWS! Małopolska Policja ostrzega

Małopolska Policja ostrzega przed oszustami, którzy podszywając się pod jeden z polskich portali informacyjnych informują o porwaniu dziecka w Galerii Krakowskiej. Po kliknięciu w film, na którym rzekomo widać moment porwania zostajemy przekierowani do strony łudząco podobnej do Facebooka. Wszystko w celu wyłudzenia poufnych danych.

 

Oszuści założyli stronę internetową pod adresem malopolska-policja.com.pl, podszywając się pod oficjalny portal małopolskiej policji (malopolska.policja.gov.pl). Po wpisaniu w adres wyszukiwarki fałszywego linku otwiera się strona internetowa, której szata graficzna jest łudząco podobna do jednego z ogólnopolskich portali informacyjnych.

W fake newsie czytamy o porwaniu dziecka, do jakiego miało dojść w środę, 16 października na terenie Galerii Krakowskiej.

– 3-latka odwiedziła z rodzicami i bratem galerie handlową. Zaraz po tym znikneła, wszystko nagrała kamera. Policjanci wciąż nie wiedzą kto ją porwał – 3-letnią Wande Kuczmierczyk. Dziewczynka została uprowadzona dnia 2019-10-16 o godzinie 10 w Galerii Krakowskiej. Siedziała z bratem w przejściu na pierwszym piętrze, zaraz po tym zniknęła bez śladu. Na prośbę policji i rodziców udostępniamy nagranie z porwania w celu proszenia o pomoc was w rozpoznaniu sprawcy… […] Postanowiliśmy zaangażować się w sprawę zaginionej Wandy Kuczmierczyk. Chcemy skorzystać z siły mediów społecznościowych i dotrzeć do jak największej liczby osób – napisali oszuści (pisownia oryginalna – przyp. red.)

Kliknięcie na link do filmu z monitoringu rzekomo zamieszczonego na tej stronie skutkuje przekierowaniem na stronę logowania łudząco podobną do strony Facebooka.

– Prawdopodobnie ma to na celu wyłudzenie danych do logowania na tym portalu społecznościowym – ostrzega małopolska policja.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.