Odblaskowo w Czubrowicach!

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Czubrowicach (gm. Jerzmanowice-Przeginia) bierze udział w XII edycji konkursu ODBLASKOWA SZKOŁA. Celem konkursy jest pokazanie, że szkołą nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych. Szkołą znajduje się przy głównej trasie powiatowej z Przegini do Racławic. Często zdarza się, że kierowcy z różnych przyczyn przekraczają na niej prędkość. Dlatego szkoła musi zwracać ogromną uwagę na kwestie związane z bezpiecznym dotarciem naszych podopiecznych do placówki i powrotem do domów.

W ramach podejmowanych działań szkoła chce pokazywać, jak ważne jest odpowiednie zachowanie się zarówno przy jaki i na drodze. Pokazuje jak ważnym elementem jest korzystanie z różnych odblasków i kamizelek, które nie są uciążliwe a w wielu przypadkach mogą uratować życie podopiecznych.

13 października w Czubrowicach było głośno i wesoło. Wzdłuż głównej drogi przychodzącej przez Czubrowice przemaszerował barwny, odblaskowy i bardzo korowód uczniów, przedszkolaków i nauczycieli. Uczniowie nieśli, wykonane przez nich samych kolorowe, widoczne z daleka transparenty zachęcające do noszenia elementów odblaskowych przy plecakach, torebkach czy w postaci specjalnych kamizelek. Skandowali hasła związane z korzyściami płynącymi z noszenia owych elementów zwłaszcza po zapadnięciu zmroku. Towarzyszył im dźwięk gwizdków. Akcja miała na celu promowanie bezpieczeństwa mieszkańców poruszających się po regionalnych drogach, zwłaszcza w miejscach niedoświetlonych i tam, gdzie muszą korzystać z pobocza drogi bez chodnika w porze nocnej. Noś odblaski, bądź widoczny – to hasło jesienią i zimą nabiera jeszcze większego znaczenia.

Z kolei dzień później, 14 października 2022 r. na ogrodzeniu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czubrowicach zawisł kolorowy, przykuwający uwagę napis ODBLASKOWA SZKOŁA. Dodatkową ozdobę napisu stanowią kolorowe baloniki. To ważne działanie związane z akcją promującą bezpieczeństwo pieszych na drodze, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy dzień staje się coraz krótszy. Noszenie odblasków może uratować życie, co podkreślają uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, która położona jest przy ruchliwej i niebezpiecznej drodze powiatowej. Przy okazji akcji jej uczestnicy pragną wystosować apel do kierowców, by mieli świadomość, że uczniowie wędrują nią do szkoły i redukowali prędkość, mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci i innych uczestników ruchu drogowego.

Dziękujemy i zachęcamy do włączenia się do naszej akcji.

Informacja: Robert Luty

 

Komentarze

Podkrakowskie.info

Ten portal możesz tworzyć razem z nami! Masz ciekawe ℹ️ info, 📆 wydarzenie, czy 🖼 zdjęcie? ⤵️ Wyślij na adres: redakcja@podkrakowskie.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.