(Nie) bezpieczne taksówki?

Małopolskie służby skontrolowały stan taksówek, wożących pasażerów w Krakowie i Balicach. Posypały się mandaty. Jeden pojazd był w fatalnym stanie…

W czerwcu inspektorzy transportu drogowego na terenie Krakowa oraz Międzynarodowego Portu Lotniczego w Balicach prowadzili kontrole taksówek, którymi przede wszystkim wykonywany był przewóz osób za pomocą mobilnych aplikacji łączących pasażera z kierowcą.

– Powyższe działania miały na celu zweryfikowanie, czy w związku ze zmianą przepisów kierowcy posiadają polskie prawo jazdy – wyjaśniają przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie.

Jak przypominają, za brak polskiego prawa jazdy grozi mandat karny w wysokości 2 tyś. zł., a dodatkowo jeżeli podczas kontroli drogowej okaże się, że pobyt kierującego pojazdem na terenie Rzeczypospolitej Polskiej jest dłuższy niż 6 miesięcy, sprawa będzie skierowana do sądu, gdzie może zostać nałożona grzywna w wysokości od 1500 zł do 30 000 zł.

W trakcie kontroli przyjrzano się 90 taksówkom. W ich wyniku wszczęto 2 postępowania administracyjne za brak wymaganych dokumentów i brak aktualnego badania technicznego pojazdu. Ponadto nałożono 20 mandatów karnych na kierowców, w tym 2 mandaty za brak polskiego prawa jazdy. Zatrzymano także 10 dowodów rejestracyjnych za niewłaściwy stan techniczny lub stan faktyczny niezgodny z informacjami zawartymi w dowodzie rejestracyjnym.

Jeden pojazd – z uwagi na bardzo poważne usterki techniczne – nie dopuszczono do dalszej jazdy.

Fot. WITD Kraków

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.