„Naukowiej” – to była opowieść o powietrzu

W dniach 11 – 12 marca 2019 r. wystawa Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon odwiedziła gminę Czernichów. Projekt ten finansowany jest z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Ekspozycja mobilna „Naukowiej – opowieść o powietrzu” mieści się w naczepie, która ma własne ogrzewanie, klimatyzację, wyposażona jest w windę oraz inne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, jej ściany rozsuwają się, aby pomieścić szkolną klasę, czyli ok. 25 osób. Do dyspozycji odwiedzających są w niej m.in. okulary rozszerzonej rzeczywistości, mapa zapachów, animacje, powietrzne gry, poczta pneumatyczna, oraz animatorzy, którzy wyjaśniają bardziej skomplikowane tematy. Podkreślić należy, że instalacja ma pomóc w zrozumieniu zjawisk biologicznych, fizycznych oraz chemicznych związanych z powietrzem i jego naturą, a także opowiada jak można powietrze wykorzystać na co dzień. Wyeksponowany jest temat zanieczyszczenia powietrza, a co za tym idzie jego jakości i wpływu na życie i zdrowie wszystkich organizmów żywych.

Od rana do godzin popołudniowych przez dwa dni wystawę odwiedziła głównie młodzież szkolna wraz z opiekunami. Na sali konferencyjnej w urzędzie gminy dla dzieci najmłodszych z klas I – III odbyły się pokazy naukowe oraz jedno spotkanie konsultacyjne z nauczycielami. W poniedziałek po południu ekspozycja była otwarta dla indywidualnych mieszkańców gminy. Dzięki temu z oferty Cogiteonu w ciągu 2 dni bezpłatnie skorzystało około 600 osób.

Agnieszka Smaga

Źródło: gmina.czernichow.pl/index.php/aktualnosci/najnowsze-wiadomosci/2457-naukowiej-opowiesc-o-powietrzu-wystawa-mobilna

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.