Nareszcie! Pierwszy etap luzowania obostrzeń

Spacer na świeżym powietrzu, kawa w kawiarnianym ogródku, kina, teatry – to wszystko powraca (oczywiście w rygorze sanitarnym). Przeczytaj o zmianach od północy w sobotę, 15 maja.

Miejmy nadzieję, że nabierający rozpędu program szczepień sprawi, że nie doczekamy się 4. czy 5. fali koronawirusa, która byłaby ciężka do zniesienia społecznie i doprowadziła by do bankructwa dziesiątki firm.

  • Po pierwsze, od soboty 15 maja nie będziemy musieli nosić maseczki na świeżym powietrzu (bez zmian pozostanie jednak obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze).
  • Odetchnie gastronomia! Dopuszczalne będą tzw. ogródki na świeżym powietrzu, pod warunkiem zajęcia co drugiego stolika (ponadto odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika) – na wejście do restauracji musimy poczekać do 29 maja.
  • Otwierają się instytucje kultury! Kina, projekcje filmowe, teatry, opery, filharmonie na świeżym powietrzu będą mogły działać przy 50% obłożeniu.
  • Domy i ośrodki kultury, świetlice, działalność edukacyjna i animacyjna prowadzona przez instytucje kultury na otwartym powietrzu również będą mogły działać przy zastosowaniu reżimu sanitarnego.
  • W szkolnictwie do klas 1-3 dołączą klasy 4-8 i szkoły średnie w trybie hybrydowym.
  • Obiekty sportowe będą mogły natomiast działać przy 25% obłożeniu publiczności na świeżym powietrzy lub poza obiektami sportowymi z limitem 150 osób.

Kolejne poluzowania obostrzeń od piątku, 21 maja 2021 r.

info: gov.pl/koronawirus

 

 

Komentarze

Podkrakowskie.info

Ten portal możesz tworzyć razem z nami! Masz ciekawe ℹ️ info, 📆 wydarzenie, czy 🖼 zdjęcie? ⤵️ Wyślij na adres: redakcja@podkrakowskie.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.