Najbiedniesza gmina w powiecie płaci najwięcej za wywóz śmieci.

Gmina Czernichów bo o niej mowa może „pochwalić sie” niechlubnym tytułem najbiedniejszej gminy powiatu krakowskiego. Wg informacji GUS dochód samorządu na jednego mieszkańca  to niecałe 2677 zł . Dla porównania w Wielkiej Wsi jest to ponad 4333 zł na mieszkańca, a w Zabierzowie ponad 3700 zł. Tak niski dochód plasuje Czernichów na dalekim bo  90 miejscu w rankingu   dochodów  gmin województwa małopolskiej  i na 1354 miejscu  w Polsce ( na 2500 gmin ).

Tym dziwniejsze okazały się informacje płynące z Czernichowa o wysokości opłat za wywóz śmieci. Najpierw nieśmiało pojawiały się przecieki o planowanej podwyżce , początkowo  o kilkanaście procent, potem o kilkadziesiąt aż w końcu w maju po wyłonieniu w przetargu firmy zajmującej się wywozem mieszkańcy poznali nowe stawki. Wzrost cen wyniósł 155 %. Mieszkańcy gminy po pierwszym szoku zaczęli szybko przeliczać wysokość stawek – przy 4 osobowej rodzinie wzrost opłat wyniósł ponad 190 % . Dla 5-osobowej rodziny wydatki wzrosły o ponad 230 %. Takie stawki zaczynają obowiązywać już od 1 sierpnia.

Gmina podwyżki tłumaczy warunkami przetargu, wzrostem kosztów obsługi , paliwa, wynagrodzeń wreszcie pojawiają się głosy o zmowie cenowe firm startujących w przetargach. .Nie przekonuje to jednak mieszkańców. Większość oskarża władze gminy o  źle przygotowany przetarg, brak woli negocjowania ceny,  wreszcie o niegospodarność. Fora dyskusyjne pełne są wyrzutów kierowanych do radnych gminy oraz wójta. Władze bronią się i przedstawiają wyliczenia  – „Firma ta ( do wywozu śmieci  – red. ) każdorazowo była wybierana w trybie przetargu nieograniczonego. W przetargu ogłoszonym w marcu tego roku jako jedyny wykonawca usługi złożyła swoją ofertę. Po jego unieważnieniu, w kolejnym przetargu ogłoszonym w maju, pomimo rozesłanego zaproszenia do innych firm, również nie było innych ofert. Koszt usługi stanowi kwotę 3 486 240,00 zł. Stawki opłat muszą pokrywać koszty wywozu i zagospodarowania zebranych od mieszkańców odpadów oraz administracyjne koszty obsługi.

Mieszkańców gminy to nie przekonuje . W rozmowie z Podkrakowskie.info Pan Adam ( nazwisko do wiadomości redakcji) wskazuje na jeszcze jeden problem – „W gminach ościennych nie dość że ludzie płaca mniej niż u nas to jeszcze wywóz śmieci mają 2 razy w miesiącu a u nas tylko raz na miesiąc”. Rzeczywiście – w Czernichowie przy najwyższych stawkach niemal w całej Małopolsce  gmina odbiera śmieci tylko raz w miesiącu. Sprawdziliśmy jak to jest w gminach sąsiednich. W Skawinie koszt wywozu to 15 zł a śmieci odbierane są 2 razy na miesiąc. Podobnie w niedalekich Spytkowicach gdzie opłata za wywóz wynosi 9 zł. W Alwerni jest to 16 zł a śmieci odbierane są dwa razy na miesiąc.

Wg wyliczeń Czernichowa nowe opłaty pokryją koszt wywozu śmieci przy 100% ściągalności. W przypadku  gorszej ściągalność opłat,  przemeldowywaniu się mieszkańców do gmin z niższymi stawkami oraz  deklarowania mniejszej liczby mieszkających w Urzędzie Gminy opłaty za wywóz będą rosły.  Pytanie czy wtedy Czernichów nie będzie nr 1 w rankingu – najwyższa opłata za wywóz śmieci. W Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.