Mury Cogiteonu stanęły otworem

Za nami pierwszy weekend oficjalnego funkcjonowania długo oczekiwanej przez młodzież, jak i dorosłych zainteresowanych nauką poprzez dobrą zabawę placówki. W Krakowie oficjalnie otwarto Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon.

Same dane robią wrażenie… 14 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, około 400 pomieszczeń, blisko 100 interaktywnych eksponatów, 6 laboratoriów i pracowni edukacyjnych, ale także tereny zielone otaczającego parku i ogród na dachu – tak prezentuje się nowa siedziba Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon , Instytucji Kultury Województwa Małopolskiego.

Całkowity koszt powstania kompleksu, jego wyposażenia i urządzenia to ponad 283 miliony złotych, z czego ponad 195 milionów to wsparcie z Funduszy Europejskich, a niemal 88 milionów to wkład z budżetu województwa

– Sądzę, że zgodzą się Państwo ze mną, że to pieniądze dobrze wydane, że to znakomita inwestycja w rozwój Małopolski, w edukację, promocję nauki i wiedzy wśród mieszkańców regionu. Nie mam wątpliwości, że przyniesie ona wiele dobrych owoców. Życzę tego Małopolsce i Małopolanom – podkreślił marszałek Witold Kozłowski.

Główną przestrzeń ekspozycyjną Cogiteonu zajmuje wystawa stała „Człowiek i jego marzenia”. Obejmuje 2,2 tys. m2 powierzchni, podzielonej na 5 sal, w której znajduje się około 100 eksponatów interaktywnych. Dzięki poszczególnym instalacjom można m.in. poznać wnętrze układu pokarmowego człowieka, wkręcić się w kolejne warstwy Ziemi czy wyprawić w kosmos. Łączny koszt wyposażenia przestrzeni wystawienniczych i edukacyjnych wyniósł prawie 27 mln zł.

Cogiteon dysponuje również szerokim zapleczem do prowadzenia warsztatów edukacyjnych. Małopolskie Centrum Nauki uruchomi: Laboratorium Smaków (z dostępem do zaplecza kuchennego), Laboratorium Cząstek (fizyka), Laboratorium Reakcji (chemia), Laboratorium Przyrody, Pracownię Techniki i Pracownię Innowacji.

Na tym nie koniec. Cogiteon dysponuje również szerokim zapleczem do prowadzenia warsztatów edukacyjnych. Małopolskie Centrum Nauki uruchomi: Laboratorium Smaków (z dostępem do zaplecza kuchennego), Laboratorium Cząstek (fizyka), Laboratorium Reakcji (chemia), Laboratorium Przyrody, Pracownię Techniki i Pracownię Innowacji.

fot. UMWM

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.