Małopolski PiS cofa wieloletnią politykę Ochrony Powietrza w Małopolsce

Czy PiS przegrywa wieloletnią walkę o ochronę powietrza? W jaki sposób radni Prawa i Sprawiedliwości konsultują swoje uchwały? Czemu nie opłaca się być „eko” (dopłaty są mają być tylko dla ogrzewających domy węglem)? Co „władza” zrobiła z 70 mld zł z handlu emisjami CO2, które miały być przeznaczone na budowanie niezależności energetycznej? Na dzisiejszej konferencji KO padło w stronę rządzących wiele ważnych i merytorycznych pytań. Czytaj więcej.

Dziś pod siedzibą Zarządu Województwa Małopolskiego przy ulicy Basztowej na Skwerze Andrzeja Wajdy odbyła się konferencja prasowa Platformy Obywatelskiej, w której udział wzięli:

  • Jacek Krupa – Przewodniczący klubu radnych KO w Sejmiku Województwa,
  • Tadeusz Arkit – Członek komisji ochrony środowiska w Sejmiku Województwa,
  • Łukasz Sęk – Przewodniczący Komisji Innowacji i Metropolii w Radzie Miasta Krakowa,
  • Grzegorz Małodobry – Przewodniczący Klubu Radnych KO w Radzie Powiatu Krakowskiego.

Jacek Krupa (Marszałek Województwa w latach 2015-2018) poinformował o zamierzeniach obecnego Zarządu Województwa Małopolskiego z PiS, który w trakcie wakacji chce konsultować wycofanie się z uchwał antysmogowych dla Małopolskie. – Zgoda na palenie złej jakości opałem w Małopolsce to przyznanie się do porażki przez Zarząd Województwa. Klub Koalicji Obywatelskiej będzie przeciwko poluzowaniu uchwały wyrażającej zgodę na dalsze palenie złej jakości opałem.

Wiele fejknewsów mówi, o tym, że chodzi o całkowity zakaz palenia węglem, a data 1 stycznia 2023 na ten moment dotyczy pieców tzw. bezklasowych, w których można spalać śmieci, czy butelki PET. Radni Koalicji Obywatelskiej są stanowczo przeciwko takiej uchwale. Poinformował również jak wyglądało przyjmowanie poprzedniej uchwały z roku 2016 roku. Wtedy prowadzone były szerokie konsultacje z mieszkańcami. Na koniec wspomniał, że zarówno samorządy jak i obywatele opowiadają się za obecnie istniejąca uchwałą i są przeciwko paleniu w bezklasowych piecach.

Tadeusz Arkit przedstawił szczegóły dotychczasowego wycofywania się rakiem przez PiS w Małopolsce z ochrony powietrza. Radny powiedział, że zarząd województwa odrzucił rezolucje i petycje wniesione przez radnych Koalicji Obywatelskiej. Radny stwierdził, że dopłaty do węgla otrzyma każdy, a powinien być próg dochodowy, aby nie powodować wzrostu inflacji. Jednocześnie zaapelował, by nie ograniczać się wyłącznie do pomagania osobom, które korzystają z węgla, a pominąć mieszkańców Małopolski wykorzystujących inne źródła energii.

Radny Łukasz Sęk zaapelował do Rządu o włączenie do dodatku energetycznego mieszkańców Małopolski i Krakowa, którzy ogrzewają swoje domy i mieszkania innym źródłem energii niż węgiel, wszak, wszyscy poniosą koszty wzrostu cen energii w sezonie grzewczym. Klub Radnych Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta Krakowa przedstawi projekt rezolucji do Premiera w tej sprawie. Poinformował również, że będą namawiali mieszkańców Krakowa od udziału w konsultacjach dotyczących wycofania się przez PiS z uchwał antysmogowych.

Radny Grzegorz Małodobry zwrócił uwagę na wchodzącą w życie 28 lipca ustawę o limicie 996,60 za tonę węgla, pytał gdzie za tyle można węgiel kupić, o ile wgl. gdzieś obecnie jest? – Przecież to niepoważne, ustawa została podpisana przez prezydenta.

Wyliczył, że nawet osoby, które otrzymają te 3000 zł będą miały starty w budżecie domowym, nie mówiąc już o tym, że to kolejne miliardy dzielące Polaków. Dodatku nie dostaną również samorządy i małopolscy przedsiębiorcy, którzy też za energię będą musieli zapłacić zdecydowanie więcej, a pracownicy samorządowi, czy pracownicy przedsiębiorstw prywatnych też słusznie oczekują podwyżek, gdyż inflacja zjada ich dochody. Radny poinformował również o kwocie ponad 70 miliardów, które Rząd otrzymał z handlu emisjami CO2, a nie przeznaczył ich na budowę niezależności energetycznej i czystych źródeł energii.

Komentarze

Podkrakowskie.info

Ten portal możesz tworzyć razem z nami! Masz ciekawe ℹ️ info, 📆 wydarzenie, czy 🖼 zdjęcie? ⤵️ Wyślij na adres: redakcja@podkrakowskie.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.