Jerzy Stuhr wygrał ze Skarbem Państwa. Sprawa dotyczyła smogu

Aktor Jerzy Stuhr walczył w sądzie o zadośćuczynienie od Skarbu Państwa za naruszenie prawa do korzystania z niezanieczyszczonego powietrza. Warszawskiego sąd uznał , że obywatele mogą pozwać państwo za niedostateczne działania w walce ze smogiem. W uzasadnieniu wyroku sędzia Agnieszka Tulczyńska-Ożga podkreśliła, że zaniedbania państwa w ostatnich latach w zakresie walki ze smogiem są ewidentne. W rezultacie dobra osobiste pozwanych zostały naruszone.

Jerzy Stuhr dowodził, że z powodu zanieczyszczenia powietrza cierpi na problemy górnych dróg oddechowych. Wspomniał, że przeszedł chorobę nowotworową i znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka. – Odczuwam coraz bardziej trud wykonywania zawodu. Czasem z trudem udaje mi się dokończyć spektakl – mówił.

Aktor przekonywał sąd, że problemy zdrowotne są przyczyną wielu sytuacji stresowych. Podkreślił, że stresujące jest dla niego wyjście na scenę ze świadomością, że trzeba będzie z niej zejść z powodu kaszlu. Zapewnił, że nie może odmówić udziału w spektaklu nawet wtedy, gdy jest ogłoszony alert smogowy. – Nie ma rady, trzeba iść i grać, bo ludzie zapłacili za bilety – argumentował.

I dodał: – Nawet zwolnienia lekarskie wkładamy do kieszeni, żeby nie robić kłopotów telewizji.Stuhr domaga się od Skarbu Państwa wpłacenia 20 tysięcy złotych na konto fundacji pomagającej dzieciom cierpiącym na choroby onkologiczne.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *