Jan Tutaj / Altus – wystawa w Galerii w Pałacu Vauxhall

22 marca 2019, w piątek o godz. 19.00 zapraszamy do Galerii w Pałacu Vauxhall w Krzeszowicach na wernisaż wystawy profesora |Jana Tutaja, pt. Altus.

Prof. Jan Tutaj urodził się w 1969 roku w Jaśle. Jest absolwentem Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, odbył także staż studyjny na Akademie der Bildende Künste w Norymberdze. Dyplom z wyróżnieniem obronił w pracowni prof. Józefa Sękowskiego w 1994 roku. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki (1993), w roku 1999 otrzymał także Stypendium Twórcze Miasta Krakowa. Jest pracownikiem naukowo-dydaktyczny macierzystego wydziału, obecnie prowadzi I Pracownię Rzeźby dla studentów II-V roku na Wydziale Rzeźby krakowskiej ASP. Zajmuje się rzeźbą, medalierstwem, rysunkiem i fotografią. Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Brał udział w wielu ogólnopolskich konkursach rzeźbiarskich. W roku 2009 zdobył I nagrodę w otwartym konkursie na Pomnik Jana Matejki w Krakowie, który został zrealizowany. Zrealizował także pomnik Filipa de Girard’a w Żyrardowie, pomnik Synom Ziemi Sanockiej Poległym i Pomordowanym za Polskę w Sanoku i Pomnik Sybiraków w Augustowie (zespół), formę przestrzenną Rozpakowanie w ramach ogólnopolskiego konkursu Rozdroża Wolności w Gdańsku-Oliwie w 2013 r.

Prof. Stanisław Tabisz o twórczości Jana Tutaja:
Rzeźby Jana Tutaja (…) są zasadnicze w warstwie formalnej, konstruowane racjonalnie, w całym zróżnicowanym bogactwie materii ich elementów składowych, w kontekstach fundamentalnych rozważań i znaczeniowych skrajności. Czasami nawet odczuwam, że ukryta jest w nich jakaś pułapka dla odbiorcy, który – angażowany w analizę oraz dogłębną percepcję formy i przestrzeni – niepostrzeżenie podlega dziwnym prowokacjom, a czasami odblokowanym nagle, oczywistym olśnieniom. (…) Artysta aranżuje indywidualne wystawy tak, jak aranżuje się wielkie koncerty symfoniczne.

Wystawa czynna do 26 kwietnia 2019 r.

Kamil Kłeczek

Źródło: ckiskrzeszowice.pl/kultura/item/112-jan-tutaj-altus-wystawa-w-galerii-w-palacu-vauxhall

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.