Ile zagarnie dla siebie władza?

Na sesji Rady Powiatu odbyła się gorąca dyskusja nad zarobkami starosty, zarządu i powiatowych radnych. A Wy, na ile wycenilibyście ich pracę? Należą się wysokie podwyżki?

Radni Prawa i Sprawiedliwości i część Porozumienia Podkrakowskiego (aktualnie współpracującego z Polską 2050 Szymona Hołowni) uchwalili nowy sposób naliczania diet dla radnych oraz podwyżkę pensji starosty Wojciecha Pałki (PiS).

Radni Koalicji Obywatelskiej zaproponowali poprawkę dzięki której diety radnych miałyby nie wzrosnąć. Radny Grzegorz Małodobry (Koalicja Obywatelska) przypomniał, że 3 lata temu po nielegalnych nagrodach ministrów (w tym tych mieszkających w naszym powiecie, ministra Andrzeja Adamczyka wraz ze swoim ówczesnym szefem Gabinetu Łukaszem Smółką, obecnym wicemarszałkiem województwa) władze centralne obcięły pensję wójtów i starosty o około 20%. Radny z Krzeszowic zaznaczył, że podwyżki się należą, ale pracownikom starostwa powiatowego i jednostek, którzy cierpią przez ogromną inflację, jak wszyscy mieszkańcy naszego kraju. Dodatkowo – dla pełnej transparentności – nie powinno się przyznawać podwyżek samemu sobie, ale powinny one obowiązywać od następnej kadencji. Radny Łukasz Krupa podkreślił również brak prawidłowego procesu konsultacji ws. uchwały z przedstawicielami klubów radnych w radzie powiatu. Poprawki opozycji po ostrej dyskusji przepadły – władza postawiła na swoim.

Starosta Wojciech Pałka będzie zarabiał od teraz ponad 19 tysięcy złotych (19 217,50 zł), diety radnych są ustawione od 80 do 95% stawki maksymalnej. 95%, czyli ponad 4000 zł otrzyma Przewodniczący Piotr Goraj (PiS) oraz nieetatowi członkowie zarządu (PiS). Obecnie – po zmianie ustawy o wynagrodzeniach w samorządzie – podobne rozmowy toczą się we wszystkich gminach powiatu.

Sprostowanie

Komentarze

Podkrakowskie.info

Ten portal możesz tworzyć razem z nami! Masz ciekawe ℹ️ info, 📆 wydarzenie, czy 🖼 zdjęcie? ⤵️ Wyślij na adres: redakcja@podkrakowskie.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.