Ile cukru jest w popularnych napojach?

Tablica korkowa, którą udostępniają na swoich portalach społecznościowych rodzice, zawiera kluczowe informacje dla żywienia dzieci. Uczniowie mogą na niej zobaczyć równowartość cukru, jaką słodzone są popularne napoje, które są dostępne w każdym sklepie spożywczym. Nie wiadomo, z której dokładnie szkoły pochodzi ta konkretna tablica, choć pojawiają się komentarze, że wiele szkół zdecydowało się wystawić takie prezentacje.

Uczniowie, którzy piją napoje gazowane mogą zobaczyć, z czym to się wiąże. W puszcze o pojemności kubka herbaty jest aż siedem kostek cukru. To może działać na wyobraźnię dzieci. Cukier w regularnych dawkach jest bardzo groźny dla organizmu dzieci. Prócz bezpośredniego zagrożenia cukrzycą i otyłością, istnieją jeszcze zagrożenia spowodowane huśtawkami nastroju spowodowane krótkotrwałym pobudzeniem.

Z prostego przekazu tablicy nawet dziecko jest w stanie wyciągnąć wnioski  które mogą korzystnie wpłynąć na jego zdrowie. Gazowane, kolorowe napoje, zawierają nawet kilkanaście kostek cukru. Nie powinno się ich w ogóle podawać dzieciom. Jak można zobaczyć, zdradliwe są też napoje owocowe, które na pierwszy rzut oka przypominają soki. Różnica między sokiem, a napojem to właśnie cukier, którego ten pierwszy według norm nie może zawierać.

Do szkoły najlepiej dawać dziecku butelkę wody mineralnej.

W Katowicach właśnie zakończyła się 29. Konferencja European Childhood Obesity Group (ECOG). Jedna ze współorganizatorek, dr hab. Agnieszka Stachurzok z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka, w trakcie wystąpień przypomniała rozwiązanie, nad którym zastanawia się wiele państw na świecie. „Wiele krajów wprowadza podatek od cukrów dodanych. To nie jest popularna decyzja wprowadzić podatek od cukierków, ale cukier to poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego” – mówi.

Dzieci mogą zobaczyć ile cukru kryje się w napojach
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.