Grillowanie i ogniska w tych miejscach mogą słono kosztować!

Rozpoczął się sezon na grillowane kiełbaski, karczki i szaszłyki. Pogoda dopisuje, więc można urządzić grilla lub ognisko. Tyle że często grozi za to mandat. Gdzie więc można legalnie grillować?

W przypadku grillowania na terenie osiedla, to spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty czy administratorzy budynków ustalają zasady obowiązujące wszystkich mieszkańców. Należy pamiętać, że dym nie powinien przeszkadzać sąsiadom. Balkon nie jest najlepszym miejscem do przygotowywania kiełbaski, bo łatwo zaprószyć ogień.

– Kończąc grilla należy po sobie posprzątać. Artykuł 145 Kodeksu Wykroczeń mówi, że kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 zł – przypomina Edyta Ćwiklik, rzecznik straży miejskiej.

Co z ogniskiem?

– Palenie ognisk w Krakowie nie jest zabronione. Nie wolno natomiast palić śmieci oraz odpadów roślinnych, trawy, liści, gałęzi. Zakazuje tego ustawa o odpadach z grudnia 2012 r. Za takie wykroczenie grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł – stwierdza Ćwiklik.

Gdy paląc ognisko zaśmiecamy lub zanieczyszczamy okolice, to straż miejska może podjąć interwencję. Dotyczy to m.in. zieleńców, ogrodów czy trawników. Jeżeli chcemy zapalić ognisko na terenie prywatnym, to musimy mieć zgodę właściciela.

– Należy też przestrzegać przepisów przeciwpożarowych, a to oznacza, że nie wolno palić ogniska w odległości mniejszej niż 100 metrów od lasu, a także w odległości mniejszej niż 10 m od pól uprawnych. Ogień nie może też przeszkadzać sąsiadom – informuje Edyta Ćwiklik, rzecznik straży miejskiej.

Grill na plaży

Grillować można również nad wodą. Przy zalewie Bagry znajdują się dwie strefy, przeznaczone do grillowania. Umieszczone są tam również pojemniki na wypalony węgiel.

Kiełbaski możemy również przygotować przy plaży Przylasku Rusieckiego czy przy Zalewie Nowohuckim. Popularnością cieszy się również Zakrzówek.

Jeżeli chcecie urządzić wielkie ognisko z dużą liczbą znajomych, to możecie wynająć miejsce ogniskowe nad zalewem w Kryspinowie. W cenę 400 zł wliczone jest drewno do grillowania.

Kategoryczny zakaz grillowania obowiązuje z kolei na plaży Przystań Brzegi.

Gdzie grillować w mieście?

W Lasku Wolskim na Polanie Wincentego Wobra znajduje się miejsce do rozpalenia ogniska. Z kolei w Parku Krowoderskim znajdują się specjalne pojemniki, gdzie można wyrzuć popiół z grilla. Kiełbaski można przygotować również w okolicy Kopca Kraka.

Specjalne miejsce piknikowe znajduje się w Lasku Mogilskim, koło ul. Podbipięty. Można tu zorganizować ognisko z okazji spotkania integracyjnego czy wycieczki. Koszt wynajmu wynosi 200 zł.

Popularnymi miejscami do grillowania wśród studentów są tereny miasteczek studenckich AGH czy Politechniki Krakowskiej.

Na grilla można wybrać się do podkrakowskich dolinek m.in. Bolechowickiej, Będkowskiej, Kobylańskiej czy Brzoskwinki. W okolicach Podzamcza przy Pieskowej Skale za niewielką opłatą można przyrządzić kiełbaski czy szaszłyki. W cenę wliczony jest sprzęt do grillowania.

Kiełbaska bez rozpalania grilla

Jeżeli nie macie ochoty przyrządzać grilla, to możecie się wybrać w miejsca, gdzie kupicie specjalnie przygotowaną dla was kiełbaskę czy karczek.

Nad Zalewem Nowohuckim znajduje się maNHattan B.B.Q. Grill. Weganie i wegetarianie mogą tam też wybrać grillowane warzywa.

Z kolei w Ojcowie czeka na Was Pstrąg Ojcowski. Na łonie natury możecie delektować się wędzoną lub grillowaną rybką z cebulką i ziołami. Pstrąg Ojcowski jest produktem tradycyjnym z Małopolski.

Źródło: krknews.pl/zaczyna-sie-dlugi-weekend-grillowanie-i-ogniska-w-tych-miejscach-moga-slono-kosztowac/

Źródło foto:

  • grilowanie: Pixabay.com
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.