Czy akcyza rodzi przemyt?

Ceny papierosów idą w górę. Wiąże się to z faktem, że palacze, którzy nie chcą zrywać z nałogiem, szukają alternatywnych źródeł tytoniu.

Przez długi czas takim alternatywnym źródłem były e-papierosy, ale nie na długo. Również bowiem na nie nałożono niedawno akcyzę. Takie działanie sprawia, że zaczyna rozkwitać przemyt.

W efekcie w samej Skawinie znaleziono 150 tysięcy sztuk papierosów i ponad 10 kg krajanki tytoniu bez akcyzy. Na to niewątpliwie straszliwe znalezisko natknęli się policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie. Schwytano również 50-letniego mężczyznę, groźnego dla społeczeństwa, domniemanego przemytnika. Człowiek ten usłyszał już zarzuty.

By mieć czym przepić wieczornego dymka, mężczyzna najprawdopodobniej rozprowadzał również nielegalny alkohol. Prócz wyrobów tytoniowych w jego bagażniku znaleziono ponad 19 l. dziwnej substancji, która wonią przypomina niewybredny, sprokurowany w warunkach domowych napój wyskokowy. Skarb Państwa został w ten sposób narażony na ponad 140 tysięcy zł strat.

To nie jest odosobniony proceder. Wraz ze wzrostem akcyzy przemyt wprost rozkwita. Kto wie, czy Skarb Państwa nie zyskałby więcej, gdyby obniżył cenę akcyzy. Zachęciłby tym samym wszystkie osoby o artystycznym usposobieniu, by delektowały się tytoniem wieczorną porą na balkonie pod rozgwieżdżonym niebem.

Komentarze

Podkrakowskie.info

Ten portal możesz tworzyć razem z nami! Masz ciekawe ℹ️ info, 📆 wydarzenie, czy 🖼 zdjęcie? ⤵️ Wyślij na adres: redakcja@podkrakowskie.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.