„Chodźże po rozum” zanim bedzie za późno

Sezon ogórkowy w pełni. Niewiele się dzieje więc o swoim istnieniu postanowili przypomnieć urzędnicy z Zarządu Dróg Miasta Krakowa i Zarządu Transportu Publicznego  potocznie zwanymi Magistratem.  Magistrat postanowił, iż teraz będą promować przemieszczanie się po Krakowie …… pieszo. Na początek tylko po Śródmieściu i Nowej Hucie ale od czegoś trzeba zacząć.

 Na początek Śródmieście – tam Magistrat proponuje nam trase z Placu Inwalidów pod Bagatele. I pisze tak –

 „Przejście z rejonu placu Inwalidów pod teatr Bagatela to około pięć minut marszu (Czas został dopasowany do tych, którzy chodzą wolniej.). Jeśli tramwajem to możliwe i szybciej, to samochodem z pewnością nie. Nawet jeśli uda się pod Planty dojechać szybko, trzeba tam potem znaleźć miejsce do parkowania – to strata czasu, a przy okazji sporo spalin i zbędny koszt.”

Co tam że już na Alejach złapią nas światła na pasach i przytrzymają kilka minut. Wystarczy przyspieszyć kroku i nadrobimy stracony czas. Teraz nawet mamy łatwiej bo tramwaje nie jeżdżą więc możemy trenować do woli. Same plusy – zauważa to również Magistrat:

Co więcej ruch to zdrowie – popularne hasło głosi, że aby czuć się sprawnym, należy codziennie robić 10 tysięcy kroków (to odległość 5-6 kilometrów). Jeśli więc wybieracie się do centrum, warto zrobić to pieszo. Pomożecie sobie i innym – sobie podniesiecie samopoczucie i najczęściej zaoszczędzicie czas. Inni, którzy muszą wjechać do centrum autem, będą mogli sprawniej wjechać i łatwiej znaleźć postój. Każdy z nas może z tego kiedyś skorzystać.

 Już wiecie dlaczego warto chodzi – wy chodzicie a ktoś inny ( urzędnik?) może łatwiej wjechać do centrum albo zaparkować. Pamiętajcie – nie musicie jeździć po Krakowie – to inni MUSZĄ. Zróbcie im miejsce  – woła Magistrat  i dodaje:

A jeśli złapie Was deszcz, albo zrobicie zakupy, których nie chce się Wam nieść, zapraszamy do tramwajów i autobusów. Samochodem warto wozić tylko te naprawdę ciężkie rzeczy.

Tu się poddajemy. Nie mamy agrumentów. Idziemy się przejść.

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.