Biegli, by uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych

4 marca w Bibicach odbył się Bieg Tropem Wilczym Pamięci Żołnierzy Wyklętych, na dwóch dystansach: 1963 m i 5000 m. To już trzecia edycja biegu w naszej gminie organizowanego przez Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach.

Bieg w Bibicach jest częścią ogólnopolskich obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych organizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja. Ideą biegu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie powojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.
W tegorocznym biegu wzięło udział 39 zawodników z gminy Zielonki, Michałowic, Krakowa, a także grupa ze Śląska, dla której był to już trzeci bieg wilczym tropem w Bibicach. Trasa biegu na dystansie: 5000 m oraz 1963 m przebiegała ulicami: Królewską, Dworską, Lipową oraz Sportową. Krótszy dystans miał symboliczny wymiar i nawiązywał do daty śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych, Józefa Franczaka, pseudonim „Lalek”. Na tym dystansie pobiegły 24 osoby, a na dłuższym 15 osób.
W biegu na dystansie 5000 m zwyciężył Janusz Komenda z Zielonek, drugi był Marcin Meus z Krakowa, a trzeci na metę dobiegł Filip Burkat z Trojanowic. Pierwsze miejsce zdobyła Katarzyna Obirek z Bibic, wystąpiła jako jedyna kobieta na tym dystansie. Zwycięzcą na dystansie 1963 m został Szymon Wasil z Wojkowic, drugi dobiegł Jakub Raj z Bibic, a trzeci był Mateusz Feliński z Będzina. Wśród kobiet, na tym dystansie pierwsze miejsce zajęła Karolina Białko z Zielonek, drugie miejsce Eliza Bahr z Katowic, a trzecia była Julia Książko. Po tak dużym wysiłku, na każdego z uczestników czekały ciepłe napoje oraz grochówka.
Na mecie każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal. Zwycięzcy oraz najmłodszy i najstarszy uczestnik biegu zostali uhonorowani nagrodami, które wręczył Marek Płachta, dyrektor Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach oraz Tadeusz Łysek, sołtys Bibic.
Tegorocznymi partnerami Biegu Tropem Wilczym w Bibicach byli: sołectwo Bibice (wsparcie finansowe), Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie (wsparcie rzeczowe i promocyjne), Kancelaria Rachunkowa Sette Sp. z o.o. (wsparcie rzeczowe), firma OT2S sp. z o.o. (wsparcie organizacyjne) oraz harcerze ze Szczepu Zielonego (wsparcie organizacyjne). Serdecznie dziękujemy naszym partnerom jak również gospodarzom gościnnego Klubu Sportowego „Bibiczanka” w Bibicach.

Źródło: Urząd Gminy Zielonki – https://zielonki.pl/index.php/10-aktualnosci/4871-biegli-by-uczcic-pamiec-zolnierzy-wykletych-2

Komentarze