Będzie wsparcie walki z osuwiskami

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się trzecie w tym roku posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu ds. przeciwdziałania ruchom osuwiskowym oraz usuwania ich skutków. Opiniowano wnioski o wsparcie walki z osuwiskami m.in. z terenu powiatu krakowskiego.

Problem osuwisk w Małopolsce staje się coraz bardziej zauważalny, co roku aktywują się nowe obszary zagrożone tym zjawiskiem. Chociaż nie jesteśmy w stanie zapobiec ich powstawaniu, to w momencie, gdy już się pojawiają, kluczowe jest, aby samorządy mogły otrzymać wsparcie w ich zabezpieczaniu.

Wojewoda Krzysztof Jan Klęczar podkreślił, że stabilizacja osuwisk jest skomplikowanym procesem, który wymaga starannie zaplanowanych i etapowych działań. Początkowym krokiem jest przygotowanie dokumentacji geologiczno-inżynierskiej, a następnie opracowanie projektu budowlanego. Prace stabilizacyjne są kontynuowane w odpowiedzi na konkretne potrzeby i sytuację na danym terenie. To właśnie z myślą o tych działaniach 20 lat temu został powołany zespół osuwiskowy, który do dziś wspiera samorządy w pozyskiwaniu niezbędnych środków finansowych na zabezpieczenie i usunięcie skutków ruchów ziemi.

W budżecie państwa na rok 2024, w odpowiedzi na wnioski Wojewody Małopolskiego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Finansów zarezerwowały dla małopolskich samorządów ponad 26 mln zł z rezerwy celowej. Dofinansowanie to umożliwi realizację 20 zadań przez 11 gmin w regionie, co jest kluczowe dla ich rozwoju i bezpieczeństwa mieszkańców.

W trakcie dwóch dotychczasowych posiedzeń Wojewódzkiego Zespołu wydano aż 19 opinii, które są niezbędnym krokiem w procedurze aplikacyjnej o środki na usuwanie skutków osuwisk. Podczas ostatniego spotkania omawiano wnioski złożone przez gminy Rabka-Zdrój, Piwniczna-Zdrój, Jodłownik, Zielonki i Lanckorona, które w szczególności dotyczyły dróg gminnych uszkodzonych lub zagrożonych przez osuwiska. Wydane opinie stanowią warunek konieczny do ubiegania się o wsparcie finansowe, co świadczy o wysokim poziomie współpracy między samorządami a instytucjami wojewódzkimi, mając na celu zaradzenie problemom ruchów osuwiskowych i ochronę infrastruktury lokalnej.

Fot. MUM Kraków

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.