Osiem zasad fińskiej edukacji, dzięki którym jest ona uznawana za najlepszą na świecie

W filmie dokumentalnym z 2015 roku “Where to Invade Next” Finlandia została przedstawiona jako kraj z jednym z najlepszych na świecie systemów edukacji. Podobnego zdania jest także Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), z ich badań wynika, że fińskie dzieci wykazują się najwyższym wskaźnikiem wiedzy na świecie. Czym wyróżniają się fińskie szkoły?

Prace domowe? Tak, ale…

Fińskie szkoły dbają o rozbudzanie w dzieciach kreatywności. M.in poprzez zadawanie im ciekawych, niestandardowych prac domowych. Dla przykładu: dzieciaki zamiast rozwiązywać zadania z zeszytów, mają porozmawiać ze swoimi dziadkami. – Pracą domową może być coś, czego w szkole nie da się zrobić, na przykład przeprowadzenie wywiadu z dziadkami, zebranie informacji w terenie – mówiła w rozmowie z Gazetą Wyborczą dyrektor szkoły podstawowej w Helsinkach, Leena Liusvaara.

Brak wypełniania schematów

Podczas gdy polski system edukacji przygotowuje uczniów do wpisania się w gotowe klucze odpowiedzi, fiński uczy samodzielnego myślenia. – Uczycie ich tylko tego by dobrze zdać test, tak naprawdę niczego ich nie uczycie – powiedziała jedna z nauczycielek w filmie “Where to Invade Next” (amerykański system edukacji w tej kwestii powiela polskie błędy).

Dłuższe wakacje

Wakacje w Finlandii trwają 11, nie jak u nas 10 tygodni. W sumie w ciągu roku dzieci spędzają w szkołach 706 godzin. To mniej niż średnia z raportu OECD (850 godzin) i mniej niż w Polsce (746 godzin). Fińscy nauczyciele twierdzą, że dzięki temu dzieci są mniej przemęczone co przekłada się na ich lepsze wyniki w nauce.

Brak rankingów

Ostatni raport przygotowany na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, jako jedną ze słabych stron polskiej szkoły wymienił podział na “dobrych” i “złych” uczniów. W Finlandii nie istnieją takie podziały. System stara się wyeliminować współzawodnictwo, m.in poprzez likwidację egzaminów do 16. roku życia. Nie ma także podziałów na szkoły “lepsze” i “gorsze”, nie istnieje więc niezdrowa rywalizacja między uczniami i dyskryminacja tych, którzy nie uczęszczają do “prestiżowych” placówek. Poza tym, większość szkół jest państwowych i co za tym idzie, bezpłatnych.

Bezpłatna nauka

Nie tylko szkoły są bezpłatne. Uczniowie nie muszą także płacić za posiłki na stołówkach, dojazd do szkoły (jeżeli szkoła jest oddalona o więcej niż dwa kilometry), za wizyty w muzeach i zajęcia dodatkowe. Bezpłatne są także książki, zeszyty, kredki, długopisy, kalkulatory. Szkoła oferuje nawet bezpłatny dostęp do laptopów oraz tabletów.

Indywidualne podejście do ucznia

Dla każdego ucznia projektuje się indywidualny plan nauki i rozwoju. Każdy uczeń ma dostosowane pod swoje możliwości książki, zadania i ćwiczenia. Dziecko jest oceniane na podstawie poziomu, jaki reprezentuje.

Brak korepetycji

W Finlandii płatne korepetycje nie tylko nie istnieją, ale są prawnie zakazane. Jeśli uczeń potrzebuje dodatkowej pomocy w nauczaniu, to nauczyciel ma obowiązek jej udzielić.

Prestiż nauczyciela

Nauczyciel w Finlandii jest zawodem prestiżowym (cieszy się większym prestiżem niż zawód lekarza). Trudno jest się dostać na studia pedagogiczne w Finlandii. Nauczyciele mają obowiązek przechodzić regularne szkolenia, w całości finansowane przez państwo. Fińscy nauczyciele pracują cztery godziny dziennie, dwie godziny tygodniowo przeznaczają na rozwój zawodowy.

 

Źródło: focus.pl / mamyrade.pl

Źródło foto:

  • sala lekcja: Pixabay.com
Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.