Konkurs Ortograficzny o „Pióro Starosty”

W dniu 10 kwietnia 2019 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Krakowie miały miejsce kolejne już, powiatowe eliminacje Konkursu Ortograficznego o „Pióro Starosty”. W tegorocznej edycji konkursu uczestniczyło 20 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Krakowskiego, którzy zostali bardzo serdecznie przywitani i przyjęci przez starostę krakowskiego Wojciecha Pałkę, członka Zarządu Powiatu Krakowskiego Tadeusza Nabagło, dyrektor Wydziału Edukacji Lidię Pycińską i dyrektor Zespołu Szkół Techniczno Ekonomicznych w Skawinie, współorganizatora konkursu, Krystynę Jędrzejczyk.  Uczestnicy napisali konkursowy tekst pt. Kogel-mogel w Trzyciążu, autorstwa Artura Firleja, nauczyciela języka polskiego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Giebułtowie. Komisja konkursowa, pod przewodnictwem Ewy Helbin-Czyżowskiej, w skład której wchodzili nauczyciele z pozostałych szkół powiatu, przyznała I miejsce Elizie Grabarczuk z LO w Centrum Edukacyjnym „Radosna Nowina” w Piekarach, honorując ją nagrodą w postaci tytułowego pióra z pamiątkowym grawerem i wpisem. Miejsce II przypadło ubiegłorocznej laureatce, Aleksandrze Bętkowskiej z ZSR CKU z Czernichowa, a miejsce III wywalczył Karol Czamara z LO w Krzeszowicach.

Do eliminacji powiatowych zakwalifikowali się najlepsi uczniowie, którzy wcześniej w swoich macierzystych szkołach zmierzyli się z dyktandem autorstwa Magdaleny Gajdy z   Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Skale.

Piszący dobrze radzili sobie z przestrzeganiem oczywistych reguł ortograficznych, kłopoty mieli natomiast, podobnie jak w poprzednich latach, z poprawnym pisaniem wyrazów rzadko używanych, wyrazów modnych, kolokwializmów, zapożyczeń i złożonych struktur słowotwórczych. Choć zwycięzcy nie napisali prac bezbłędnie, co świadczy o dużym stopniu trudności, z którymi przyszło im się zmierzyć, to i tak wyłonienie laureatów było dla jurorów niemałym wyzwaniem A oto przykład fragmentu tekstu konkursowego: „Kambodżański gangster, mówiący po khmersku, ze szczerozłotym, pseudorokokowym łańcuchem na spiżowej szyi, niespodziewanie przybył do Ściborzyc w gminie Trzyciąż w powiecie olkuskim. Ciążące żelastwo zdawało się pamiętać jeszcze czasy reżimu Czerwonych Khmerów.

Chuligan chciał złapać wi-fi w swoim iPhonie bez SIM-locka, by mailowaći tweetować na Twitterze ze swoją narzeczoną – nowo wybraną wicedyrektor Instytutu Planetologii. Zależało mu także na lajkowaniu fanpage’a Toli Mankiewiczówny. W tychże Ściborzycach nadkomisarz Bożydar z opiekunką w antycellulitisowych legginsach wyszli na zewnątrz i zobaczyli krasulę. Staruszek, którego całodzienne nicnierobienie rozsrożyło, krzyknął w furii: „stójcie, nie bójcie się, uspokójcie się!”

Na uwagę zasługuje fakt, że konkurs ten już od ponad dwóch dekad cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży, niektórzy biorą w nim udział już drugi i trzeci rok z rzędu. Cóż, po raz kolejny spotkanie miłośników polskiej ortografii przechodzi do historii. Dla uczniów była to okazja do zdrowej rywalizacji i zmagań o atrakcyjne nagrody rzeczowe, a zwłaszcza o nagrodę główną – tytułowe „Pióro Starosty”.

Skład Komisji Konkursowej:

  1. Lilianna Dorak-Wojakowska – LO CE „Radosna Nowina 2000” w Piekarach.
  2. Renata Bysina – LO w Skawinie
  3. Marzena Błażejak– ZSR CKU w Czernichowie
  4. Andrzej Syroka– ZSP w Krzeszowicach
  5. Łukasz Jachymiak – LO w Krzeszowicach
  6. Marcin Mastela – ZSiPO w Skale
  7. Artur Firlej – ZSP w Giebułtowie
  8. Justyna Gerc-Tobiczyk – ZST-E w Skawinie
  9. Ewa Helbin-Czyżowska – ZST-E w Skawinie, przewodnicząca Komisji Konkursowej

Źródło: powiat.krakow.pl/2019/04/konkurs-ortograficzny-o-pioro-starosty-5/

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.