22 listopada wygaszenie wielkiego pieca w Nowej Hucie?

W tym miesiącu wielki piec w hucie ArcelorMittal w Krakowie zostanie wygaszony . Władze koncernu przyznają, że do czasowego ograniczenia produkcji w krakowskiej hucie może dojść jeszcze w tym roku, choć podkreślają, że nie ma jeszcze decyzji o terminie wygaszenia pieca.

 

Tymczasowe bezterminowe wyłączenie wieliego pieca ArcelotMittal  planował od dawna, argumentując to względami ekonomicznymi. Jednak planowane na wrzesień wygaszenie pieca zostało przesunięte na powyborczy okres, co – jak podało RMF FM – stało się po interwencji rządu. Z kolei w rozmowie z „Gazetą Krakowską” Sylwia Winiarek z biura prasowego ArcelorMittal Poland zapewniała, że nadal bęa pracować  trzy wielkie piece – dwa w Dąbrowie Górniczej, jeden w Krakowie. Teraz  wielki piec  zostanie wygaszony 22 listopada – taką informację mieli otrzymać we wtorek rano pracownicy stalowni ArcelorMittal Poland

Władze krakowskiego oddziału firmy Arcelor Mittal informowały, że na ich decyzję ma wpływ m.in. osłabienie popytu na stal, rosnące ceny uprawnień do emisji CO2 i wysoki poziom importu spoza krajów UE (m.in. z krajów Wspólnoty Niepodległych Państw). Wśród powodów decyzji o zatrzymaniu prac wymieniono także wysokie koszty produkcji.Europejscy producenci są obciążeni dodatkowymi opłatami za emisję dwutlenku węgla, których nie ponoszą konkurenci spoza wspólnoty. Ceny uprawnień do emisji CO2 już przekroczyły 25 euro za tonę, co stanowi wzrost o ok. 230 proc. względem początku 2018 roku – informuje Marzena Rogozik z biura prasowego firmy Arcelor Mittal.

W krakowskim oddziale Arcelor Mittal jest zatrudnionych ponad 3 tys. osób. Oprócz tego pracuje tam ok. 1 tys. osób zatrudnionych przez firmy zewnętrzne. Jak informują przedstawiciele huty, zmiany związane z wyłączeniem pieca dotkną ok. 1200 osób.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *